FB
Google Plus

Niebieski o wielu twarzach

25 lipca 2011

Warsztaty koloru Color Workshop to autorski projekt marki Benjamin Moore, którego celem jest przekazanie klientom podstawowych informacji o kolorach, ich specyfice, symbolice i praktycznym zastosowaniu we wnętrzach.

W kolejnych odsłonach prezentowane będą poszczególne rodziny kolorystyczne, a wiedzy merytorycznej i ciekawostkom towarzyszyć będą zdjęcia najciekawszych aranżacji i praktyczny przewodnik po odcieniach.

Głównym miejscem aktywności projektu Color Workshop będzie fanpage Benjamin Moore Polska na Facebooku.

Cykl inauguruje kolor niebieski, jakże bliski marce Benjamin Moore, ze względu na jej amerykańskie pochodzenie. Miłość założyciela firmy do tego koloru znalazła odzwierciedlenie w kolorystyce logotypu marki, w którym główną rolę odgrywa intensywny granat.


Magiczny kolor - historia.

Już w czasach starożytnej Grecji i Rzymu niebieski cieszył się wyjątkową sławą i popularnością. Symbolizował wówczas najwyższych Bogów – Zeusa i Jupitera.

W starożytnym Egipcie kolor niebieski kojarzony był z drogocennym barwnikiem pozyskiwanym z kamienia o wdzięcznej nazwie lapis lazuli, którego wartość równa była złotu.

Specyfika.

Współcześnie niebieski budzi równie pozytywne skojarzenia z morzem, niebem, swobodą i przestrzenią.Co ciekawe, wskazywany jest jako ulubiony kolor zarówno przez kobiety (35%), jak i mężczyzn (57%).

Najzimniejszy kolor z koła barw stosunkowo rzadko jednak łączony jest z ciepłem domowego ogniska. Na szczęście ta krzywdząca dla niebieskiego tendencja systematycznie się odwraca i coraz częściej zapraszany jest na salony.

Niebieski doskonale sprawdzi się w domowych wnętrzach ze względu na swoje pozytywne oddziaływanie na mieszkańców. Rozbielony błękit (np. kolor light blue 2066-70 ze wzornika Color Preview), czy też delikatny turkus (np. turquoise powder 2057-50) we wnętrzu działają uspokajająco i sprzyjają relaksowi.

Jasne odcienie niebieskiego w połączeniu z zimną bielą doskonale pasują do wnętrz utrzymanych w klimacie skandynawskim. Nie należy również zapominać, że pokoje pomalowane na niebiesko sprawiają wrażenie optycznie większych. Jest to, więc bardzo dobre rozwiązanie dla właścicieli mieszkań o mniejszym metrażu.

Szczęśliwi posiadacze wysokich wnętrz mogą pomyśleć o pomalowaniu sufitu na intensywny niebieski kolor w odcieniu bezchmurnego, włoskiego nieba (utah sky 2065-40 lub honolulu blue 2066-60), a jeżeli chcemy zanurzyć się w lazurze Morza Śródziemnego najlepszym rozwiązaniem będzie wybór farby w kolorze toronto blue 2060-40.

Bardzo modnym trendem ostatnich lat jest pomalowanie jednej ściany w pokoju na intensywny, zdecydowany kolor. W tej roli bardzo dobrze sprawdzi się chabrowy starry night blue 2067-20, marynarski granat marine blue 2059-10 lub ciemny turkus galapagos turquoise 2057-20.

Jak łączyć kolor niebieski?

Szukając kolorów, które będą dobrze współgrać z niebieskim warto rozważyć kandydaturę żółcieni przechodzących aż do odcienia pomarańczowego. Są to kolory uzupełniające się w kole barw, a zarazem będące zupełnymi przeciwieństwami. Kompilacja zimnego niebieskiego z gorącym żółtym jest zaskakująca i bardzo efektowna. Szczególnie dobrze w roli partnera dla rozmaitych błękitów i granatów sprawdzi się zgaszony, piaskowy żółty.

Każdy ze wskazanych kolorów posiada indywidualną nazwę i kod identyfikacyjny. Wszystkie proponowane odcienie dostępne są w systemach barwienia: Benjamin Moore® GENNEX® Platform lub Color Preview®. Na podstawie podanej nazwy i numeru koloru obsługa salonu przygotowuje farby Benjamin Moore w kolorystyce idealnie odpowiadającej oczekiwaniom Klienta.

Benjamin Moore to farby do ścian z najwyższej półki, dzięki którym twój pokój będzie naprawdę wyjątkowy. U nas możesz znaleźć farby w wyjątkowych kolorach, które zachwycą każdego. W serwisie możesz również znaleźć wiele ciekawych i interesujących informacji, np.: malowanie wnętrz, materiały eksploatacyjne i wiele innych.