FB

w GRUNCIE rzeczy ważny jest... GRUNT!

 


Jak ważne jest prawidłowe przygotowanie powierzchni przed malowaniem, wie chyba każdy, a jednak często świadomie rezygnujemy z użycia gruntu w celu… oszczędności. 

Czasu? Pieniędzy? Tylko czy taka oszczędność nam się na pewno opłaca?
 

 
Musztarda po obiedzie…?

O tym, że pominięcie czynności gruntowania podłoża było złym pomysłem przekonamy się w momencie, w którym farba w kolorze wybieranym przez wiele dni zacznie odpadać ze ściany....
Wtedy jednak będzie za późno i pozorna “oszczędność” obróci się przeciwko nam. Zmarnowaliśmy czas, farbę i teraz czeka nas znacznie bardziej skomplikowany proces naprawy zniszczeń. A to tylko jeden z szerokiej listy możliwych problemów. 

Oczywiście zdarzają się sytuacje, kiedy użycie gruntu nie jest konieczne, ale czy jesteś pewny, że to akurat ten przypadek? 
 

 
Przedstawię Ci kilka przykładów, gdzie bez gruntu ani rusz. 
Szczególnie gdy mamy do czynienia z tzw. „trudnym lub problematycznym” podłożem. 
 
Czy tłuste plamy lub z rdzy zamalujesz samą farbą? 
 
 
Pierwsza, druga, trzecia, czwarta… piąta… W końcu rezygnujesz z nakładania kolejnych warstw ponieważ za każdym razem plama (choć mniejsza) ponownie pojawia się na powierzchni…
 
Dlatego w takich przypadkach polecam (sama ją często stosuję) wodorozcieńczalną  farbę gruntującą „Fresh Start® 046” marki Benjamin Moore o doskonałych właściwościach izolujących. 
To magiczny produkt, który tworzy swoistą barierę pomiędzy tłustymi plamami, zaciekami wodnymi, rdzą, przebarwieniami z drewna, a farbą w naszym wymarzonym kolorze. Ostatnio zastosowałam ten grunt w swojej kuchni, a następnie użyłam farby ceramicznej „Regal® Select 548” w pięknym kolorze roku „Aegean Teal 2136-40”. Teraz już mam pewność, że żadna stara plama nie pojawi się ponownie na wymalowaniu, a nową zmyję bez problemu.   

Jak zamalować dziecięce graffiti wykonane kredkami? 
 
 
I tu ponownie z pomocą przychodzi „Fresh Start® 046”. 
Tak jak w przypadku tłustych plam stworzy barierę pomiędzy kredkami, a nowo aplikowaną farbą. 
 

Tak przygotowaną powierzchnię możemy wykończyć np. farbą tablicową w dowolnym kolorze (nie tylko czarnym).  
Zapas kredy zapewni naszemu dziecku zabawę na całego.

Z ciemnego na jasny w dwóch krokach!   
 
 
Grunt jest też niezbędny w momencie przemalowania bardzo ciemnej ściany na jasny kolor. Niezastąpiony „Fresh Start® 046” sprawdzi się idealnie. 
Jedną z cech produktu jest jego genialna wręcz siła krycia! Dzięki tej właściwości mamy pewność, że przemalowanie np. czarnego na biały w dwóch warstwach jest możliwe. 

 
Jeśli Twoim nowym wymarzonym kolorem jest np. jaskrawa żółcień, to „Fresh Start® 046” możesz podbarwić pod kolor docelowy. Dzięki takiemu zabiegowi zwiększysz siłę krycia, a  tym samym zmniejszysz zużycie farby nawierzchniowej. I to jest prawdziwa oszczędność! 


 
To tylko 3 przykłady, w których pokazałam, że użycie gruntu jest niezbędne.
 
Zastanawiasz się, co może się stać jeśli pominiesz czynność gruntowania? Poniżej główne skutki „oszczędności”…:
• utrata przyczepności (najczęstszy problem)
• powstanie plam i przebarwień wymalowania w wyniku „ucieczki” spoiwa w strukturę podłoża (drewna, tynku)
• niejednolity stopnień połysku np. w farbach półmatowych
• zmiany kolorystyczne w przypadku niektórych pigmentów
• otrzymanie wykończenia o osłabionych parametrach, odbiegających od zakładanych, np. niższej zmywalności lub ograniczonej odporności mechanicznej
• w ekstremalnych wypadkach może dojść do zniszczenia warstwy malarskiej (w wyniku czynników przenikających z podłoża)

Moje życiowe doświadczenie mówi – grunt to dobry grunt! Powodzenia.

Wasza 
Betty Moore  

 

Ekskluzywne farby legendarnej marki Benjamin Moore stanowią synonim elegancji i prestiżu. Tworzą niepowtarzalny klimat wnętrz i podkreślają ich indywidualny charakter. Farba ceramiczna, farba tablicowa, farby ekologiczne, farby zmywalne, farby magnetyczne – mieliśmy ogromny wkład w opracowanie wzorcowych produktów przynależnych dla wymienionych kategorii. To dzięki nam Klienci dowiedzieli się co to jest farba ceramiczna, sprawiliśmy także, że farba tablicowa dostępna jest w bardzo bogatej gamie odcieni, a Aura po raz pierwszy pokazała jak wygląda prawdziwy kolor na ścianie. Nasze odcienie chroni hologram „Authentic Color”, a portfolio obejmuje najbardziej ekologiczne farby przyjazne środowisku naturalnemu, bazujące na innowacyjnych, opatentowanych technologiach bezpieczne dla Ciebie i Twoich najbliższych. Czy wiesz, że farby magnetyczne wcale nie muszą mieć tradycyjnej formy? Benjamin Moore to więcej niż farby - to Twój Styl Życia!