Amerykański „Home Sweet Home”
27 listopada 2012
Ameryka to kraj kontrastów i nieograniczonych możliwości, którego potencjał tkwi w multikulturowości, różnorodności oraz nieuleganiu ogólnie przyjętym schematom.
Nie należy jednak zapominać, że podwaliny pod amerykańską kulturę stworzyli słynący z przywiązania do tradycji Anglicy.
Połączenie tych dwóch, z pozoru sprzecznych czynników, szczególnie dobrze widoczne jest w amerykańskiej architekturze i aranżacji wnętrz. Jaki jest tego efekt i jak wygląda typowy amerykański „Home Sweet Home”?
Najlepiej opowiedzą o tym styliści legendarnej dla Amerykanów marki Benjamin Moore.
Angielskie korzenie
Przewodnik po amerykańskich trendach w aranżacji wnętrz należy rozpocząć od stylu georgiańskiego, który odcisnął trwałe piętno na wyglądzie domów w USA.
Styl georgiański to kierunek architektoniczny, którego kolebką była Anglia. Rozwinął się on w okresie między 1714 a 1830 rokiem, podczas panowania kolejno królów Jerzego I, Jerzego II, Jerzego III i Jerzego IV. Bardzo szybko znalazł naśladowców za oceanem i po dziś dzień jego charakterystyczne elementy dekoracyjne i rozwiązania architektoniczne są widoczne w amerykańskich domach.
Z zewnątrz inspiracje georgiańskie rozpoznamy po elewacji wykonanej z czerwonej cegły lub kamienia, dużych kominach rozmieszczonych symetrycznie po obu stronach domu oraz centralnie usytuowanych drzwiach z ozdobnym zwieńczeniem.
Nie należy również zapomnieć o białej stolarce okiennej ze szprosami.
We wnętrzach na pierwszy plan wysuwa się pragmatyczny i czytelny rozkład pomieszczeń. Przy wejściu wysoki hol ze schodami, po jednej stronie salon, a po drugiej jadalnia. Na górze usytuowane są zazwyczaj sypialnie, pokoje gościnne oraz łazienki.
Amerykańskie domy utrzymane w stylu georgiańskim urządzane są eleganckimi, często ręcznie rzeźbionymi meblami, a podłogę zdobi piękny parkiet z wiśni, orzecha albo mahoniu.
Amerykanie nie boją się starych (lub stylizowanych na stare) dekoracji w postaci obrazów w złoconych ramach, orientalnych dywanów czy zdobnych kandelabrów.
Na uwagę zasługują też charakterystyczne wysokie listwy przypodłogowe i przysufitowe oraz dekoracyjne sztukaterie na suficie. Ekskluzywny charakter wnętrz potęgowany jest przez wysokość pomieszczeń, która zazwyczaj wynosi ponad 3 metry.
Multikulturowy eklektyzm
Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że Stany Zjednoczone są najbardziej zróżnicowanym kulturowo krajem na świecie.
Fakt, że amerykańską architekturę wnętrz współtworzą ludzie pochodzący z najdalszych zakątków świata, ma korzystny wpływ na jej oryginalność i świeżość.
Bazę dla stylu amerykańskiego stanowią z reguły domy utrzymane w klimacie georgiańskim, ale stają się one miejscem, w którym obserwujemy różne wpływy kulturowe.
Dzięki temu pod jednym dachem mogą spotkać się inspiracje azjatyckie, skandynawskie czy południowoamerykańskie. Całość zależy od inwencji domowników, a połączenie różnych stylów jest przejawem ich kreatywności, a nie braku gustu. Wspólnym mianownikiem dla amerykańskich domów i mieszkań jest wygoda, funkcjonalność i przytulność.
Dom ma służyć relaksowi i celebrowaniu życia rodzinnego, a dekoracje, kolory i dodatki zbudowaniu w nim przyjaznej atmosfery.
Ameryka kocha kolory
Jedną z cech charakterystycznych stylu amerykańskiego jest odważne korzystanie z kolorystyki podczas aranżacji wnętrz.
Amerykanie nie boją się mocnych, zdecydowanych odcieni. Poza bielą i uniwersalnymi kremami z palety ponadczasowych odcieni „Off-whites” równie często sięgają po intensywne fiolety, granaty czy zielenie. Bardzo popularnym zabiegiem dekoracyjnym jest wyróżnienie przy pomocy mocnego koloru głównej ściany w salonie czy sypialni.
Istotną rolę w barwnych, domowych rewolucjach Amerykanów odegrał Benjamin Moore, najpopularniejszy producent farb w Ameryce Północnej.
Marka ta obecna jest na rynku od blisko 130 lat i dysponuje bardzo szerokim portfolio ekskluzywnych produktów malarskich do wnętrz i elewacji.
Mając na uwadze, jak Amerykanie cenią swobodę wyboru, marka Benjamin Moore stworzyła paletę barw liczącą 11 000 odcieni, w której nawet najbardziej wymagający klient znajdzie swój ulubiony kolor.
Ostatnio Amerykanie gorąco przyjęli nową kolekcję kolorów „Color Stories®”, która w połączeniu z farbami z linii AURA® marki Benjamin Moore tworzy we wnętrzu niezwykły klimat kolorystyczny, który zmienia się w ciągu dnia w zależności od rodzaju i natężenia światła.
Niepowtarzalność odcieni i niemożliwość ich skopiowania przez innych producentów farb podkreśla hologram „Authentic Color”.
Od kilkunastu lat legendarne farby marki Benjamin Moore dostępne są również w Polsce, a ich wyłącznym dystrybutorem jest firma B.M. Polska.
Produkty dostępne są w salonach firmowych oraz sieci renomowanych punktów dystrybucyjnych na terenie całego kraju. Pełna lista punktów sprzedaży dostępna jest na stronie internetowej
www.benjaminmoore.pl.