FB
Google Plus

Andy Warhol w Krakowie!

13 grudnia 2012

Prace mistrza pop-artu w Krakowie.

Krakowska Galeria "Międzynarodowe Centrum Kultury" przygotowała Bożonarodzeniową niespodziankę dla fanów Andy’ego Warhola, ikony stylu pop-art.

Już od 11 grudnia 2012 do 10 lutego 2013 roku podziwiać można kolekcję prac artysty z prywatnej kolekcji Zoya Museum w Modrze na Słowacji. Jednym z partnerów wystawy jest marka Benjamin Moore.

Organizatorom wystawy przyświecała idea przedstawienia wielowymiarowego oblicza Andy’ego Warhola przez pryzmat kontrastów obecnych w jego życiu i twórczości. Dzięki temu mamy okazję zobaczyć Warhola prywatnego i publicznego, introwertyka i celebrytę, Amerykanina o słowackich korzeniach.

W Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie prezentowanych jest  60 serigrafii oraz 3 rysunki artysty, które zostały tak skomponowane, aby zobrazować przekrój twórczości Warhola. Najstarsza z prezentowanych prac pochodzi z roku 1969 r., a ostatnia z 1987, a więc roku śmierci ikony pop-artu.

Dodatkową atrakcją dla zwiedzających są archiwalne fotografie, m.in. ze zbiorów słynnej agencji fotograficznej MAGNUM, książki i czasopisma.

Aby  pełniej przybliżyć postać Andy’ego Warhola wystawa opatrzona jest obszernymi komentarzami w formie paneli tekstowych na ścianach, a jak na pop-art przystało, zaskoczy widza QR-codami, pod którymi ukryte są słowa samego malarza.

 

Jednym z partnerów wystawy została amerykańska marka Benjamin Moore, która od lat współpracuje z Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie w zakresie przygotowania sal wystawowych.

Andrew Andy Warhol (ur. 6 sierpnia 1928 r. w Pittsburgu, w Pensylwanii, USA, zm. 22 lutego 1987 w Nowym Jorku, USA) – wszechstronny artysta, najbardziej znany przedstawiciel pop-artu. Andy Warhol znany jest przede wszystkim z prostych i seryjnych kompozycji o wysokim kontraście kolorystycznym, do których używał techniki serigrafii.

Powstałe dzięki tej metodzie sitodruki prezentują produkty konsumpcyjne z przeciętnej amerykańskiej lodówki, tj.: puszki Coca-Coli czy zupy pomidorowej Campbell, oraz przedmioty z życia codziennego, np. maki, banany, pudełka proszku Brillo.

Serigrafia umożliwiła Warholowi odtwarzanie wystylizowanych portretów największych gwiazd świata rozrywki, do których należeli: Brigitte Bardot, Marilyn Monroe, Elvis Presley, Jacqueline Kennedy Onassis, Marlon Brando, Elizabeth Taylor.

Wystawa czynna od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00–18.00

W każdą niedzielę, w cenie biletu zwiedzanie wystawy z przewodnikiem:
godz. 12.00 w języku polskim
godz. 16.00 w języku angielskim

Więcej szczegółów znjadziesz klikając tutaj!

Gorąco zachęcamy do dwiedzenia tej niepowtarzalnej, jedynej w swoim rodzaju ekspozyji!

Pragniemy podziękować p. Joannie Hojdzie-Pepaś z MCK w Krakowie za współpracę oraz za udstępinone fotografie i informacje dotyczące wystawy.

Benjamin Moore to farby do ścian z najwyższej półki, dzięki którym twój pokój będzie naprawdę wyjątkowy. U nas możesz znaleźć farby w wyjątkowych kolorach, które zachwycą każdego. W serwisie możesz również znaleźć wiele ciekawych i interesujących informacji, np.: malowanie wnętrz, materiały eksploatacyjne i wiele innych.