FB
Google Plus

„Koncert barw”

3 czerwca 2013
Zarówno we wnętrzu pomalowanym jednym stonowanym kolorem, jak i takim w którym użyto kilku, nawet bardzo zdecydowanych barw możemy czuć się dobrze i nie mieć wrażenia chaosu. Wystarczy, że w tym drugim przypadku zadbamy o tak zwany „color flow”, czyli odpowiednią kompozycję - połączenie kolorów, tak by razem tworzyły harmonijną całość, płynnie przechodząc z jednego do drugiego pomieszczenia.
 
Dobór odpowiedniej palety barw we wnętrzu jest niezwykle istotny, gdyż kolory bardzo silnie oddziaływają na nasz nastrój, psychikę, koncentrację, a nawet apetyt. Źle dobrane mogą wywoływać rozdrażnienie i wprawiać domowników w zły humor. 

Jak stworzyć odpowiedni „color flow”?
 
• Zmieniając kolorystykę we wnętrzu powinniśmy zapomnieć, że jest ono podzielone na pokoje, tylko traktować, jako integralną przestrzeń. Warto przemyśleć, w jaki sposób kolory mogłyby połączyć poszczególne pomieszczenia w jedną harmonijną całość.  
 
• Malując ściany kilkoma różnymi barwami, przy wyborze odpowiedniej palety, warto posiłkować się zestawieniami kolorystycznymi, które oferują producenci farb. Korzystając z wirtualnych wzorników kolorów, po kliknięciu danej barwy programy często proponują gamę odcieni do niej pasujących. Taką funkcję oferuje, między innymi, Color Gallery – bardzo użyteczne narzędzie, wirtualny wzornik kolorów marki Benjamin Moore. Dodatkowo zawiera szczegółowe opisy poszczególnych barw. 
 
 
• Innym sposobem na skomponowanie właściwego zestawienia jest użycie tego samego koloru w różnych tonacjach – ciemniejszych i jaśniejszych. Dużym wsparciem dla ludzkiej wyobraźni są programy do aranżacji wnętrz. Te, które oferują firmy farbiarskie są bardzo intuicyjne i proste w użyciu. Na stronie marki Benjamin Moore klienci mogą skorzystać z kilku aplikacji. Bardziej zaawansowana – „Personal Color Viewer” – pozwala samemu zaaranżować wnętrze. Z kolei „Rooms by color” to narzędzie do wizualizacji fotografii w wybranym przez użytkownika kolorze. Więcej porad na temat „trików” kolorystycznych można też znaleźć w opracowanej przez Benjamin Moore na stronie www.benjaminmoore.pl zakładce Porady Betty Moore.
  
• Warto pamiętać o tradycyjnych wzornikach kolorów. W profesjonalnych sklepach z farbami często istnieje możliwość ich wypożyczenia. Benjamin Moore, by ułatwić swoim klientom znalezienie idealnej palety barw stworzył wzornik „Perfect Pairings”, czyli idealne zestawienia kolorów z podziałem na wnętrza i elewacje (interior/exterior).  Każdy pasek wzornika to kompozycja trzech ponadczasowych odcieni, w tym kolor przewodni, którym można pomalować ściany oraz dwa dopełniające. Można ich użyć do pomalowania futryn, listew sufitowych i przypodłogowych oraz akcentów kolorystycznych. We wzorniku znalazły się barwy z kilku palet marki Benjamin Moore: Affinity®, Classic Colors, Historical Colors i Color Preview®.
 
• Inspirację przy wyborze kolorów możemy również czerpać z istniejących elementów wyposażenia: mebli, tkanin, dzieł sztuki, czy ulubionych dodatków.
 
 
 
• Dobrym rozwiązaniem jest również wybór kilku, lecz nie więcej niż pięciu ulubionych kolorów. Kolejny krok to określenie koloru przewodniego, dopełniającego oraz tych, które będą stanowić jedynie mocne akcenty kolorystyczne w pomieszczeniu. Na przykład kolory ścian z jednego pokoju mogą w innym ozdobić sufit, a w kolejnym stanowić akcent kolorystyczny. Do dekoracji ścian możemy użyć oryginalnego szablonu. Nasze ulubione odcienie mogą pojawić się także na poduszkach, czy elementach dekoracji okien. Warto również wytypować jeden lub dwa kolory, które będą obecne w każdym pomieszczeniu. 

Benjamin Moore to farby do ścian z najwyższej półki, dzięki którym twój pokój będzie naprawdę wyjątkowy. U nas możesz znaleźć farby w wyjątkowych kolorach, które zachwycą każdego. W serwisie możesz również znaleźć wiele ciekawych i interesujących informacji, np.: malowanie wnętrz, materiały eksploatacyjne i wiele innych.