FB
Google Plus

Mursk i Ładne w odcieniu kobaltu!

19 czerwca 2012

W dniach 19-20 maja mieszkańcy Murska i Ładnego - dwóch niewielkich wsi na Kujawach, mieli swoje wielkie święto. Właśnie wtedy odbył się długo wyczekiwany finał projektu „Mursk/Ładne w kolorze”, którego pomysłodawcami były Stowarzyszenie „Z Siedzibą w Warszawie” oraz Fundacja „Ari Ari”. W ramach akcji organizatorzy zaproponowali mieszkańcom Murska i Ładnego odnalezienie koloru, który najpełniej wyraziłby historię i charakter obu wsi. Pomysł ten spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem ze strony mieszkańców. W wyniku wielodniowych warsztatów ze społecznością Murska i Ładnego, a także wnikliwej analizy tradycji kolorystycznych regionu, map satelitarnych, rocznych amplitud temperatur itp. uznano, że kolorystyczną wizytówką wsi będzie niebieski w odcieniu głębokiego, intensywnego kobaltu, któremu idealnie odpowiadał kolor old navy 2063-10 z wzornika Color Preview amerykańskiej marki Benjamin Moore.

Po wyborze koloru mieszkańcy wsi i wolontariusze przystąpili do prac malarskich. W ręce wszystkich chętnych trafiło kilkadziesiąt litrów gruntoemalii marki Benjamin Moore, która posłużyła do zmiany kolorystycznego oblicza wsi.  W dwa dni pomalowane zostały nie tylko elementy prywatnych posesji, ale również powstała na potrzeby projektu wspólna infrastruktura, w tym nowe wiaty przystankowe, ławki, tablice, plac zabaw i kosze na śmieci. W akcji czynny udział wzięli mali mieszkańcy Murska i Ładnego, którzy będą głównymi beneficjentami ufundowanych sprzętów i budowli.

Poza wspólnymi pracami wykonawczymi w czasie projektu „Mursk/Ładne w kolorze” odbyło się wiele zajęć o charakterze warsztatowym i  kulturalnym, które znacząco przyczyniły się integracji społeczności obu wsi.

Jak narodził się pomysł na pomalowanie wsi Mursk i Ładne?

Podczas modernizacji polskich miast i wsi bardzo często pomijana jest kwestia przemyślanego doboru ich kolorystyki. W efekcie powstają przestrzenie publiczne, które charakteryzują się chaosem i pozostają w oderwaniu od kolorystycznych tradycji danego regionu. Przykład innych państw europejskich pokazuje, że kolor może być bardzo ważnym elementem tożsamości narodowej czy lokalnej. Myśląc o Grecji mamy przed oczami białe domostwa z niebieskimi dachami, a Skandynawia to czerwień, zieleń i intensywne żółcienie. Rozsądna, przemyślana wizja kolorystyczna sprawia, że krajobraz nabiera wyrazistości, swoistości, a kolor staje się nieodzownym elementem wszelkiego myślenia o przestrzeni. W Polsce również istnieją bogate tradycje lokalne jeżeli chodzi o kolorystykę, które jednak systematycznie zanikają. Coraz rzadziej spotyka się charakterystyczną małopolską architekturę drewnianą pomalowaną na zielenie i brązy czy niebieskie chałupy na Mazowszu. Projekt „Mursk/Ładne w kolorze” ma stanowić impuls dla polskich wsi do poszukiwania swoich kolorystycznych wzorców, a zarazem stanowić przyczynek do szerszej dyskusji na temat roli kolorów w kreowaniu przestrzeni publicznej. 

Więcej informacji na temat projektu znaleźć można na stronie internetowej www.mursk.pl/projekt-m-l/idea.html .

Benjamin Moore to farby do ścian z najwyższej półki, dzięki którym twój pokój będzie naprawdę wyjątkowy. U nas możesz znaleźć farby w wyjątkowych kolorach, które zachwycą każdego. W serwisie możesz również znaleźć wiele ciekawych i interesujących informacji, np.: malowanie wnętrz, materiały eksploatacyjne i wiele innych.