FB
Google Plus

Prace artystów z Grupy Bloomsbury w Krakowie

30 sierpnia 2010

Grupa Bloomsbury narodziła się na początku XX w. w Anglii w wyniku nieformalnych spotkań towarzyskich absolwentów Uniwersytetu Cambridge. Grupę tworzyli m.in. wybitni pisarze, malarze, muzycy, ekonomiści i dziennikarze. Centralną postacią środowiska Bloomsbury była Virginia Woolf, autorka takich arcydzieł literatury, jak "Pani Dalloway" i "Pokój Jakuba". Członkowie Grupy Bloomsbury znani byli ze swoich kontrowersyjnych poglądów obyczajowych i stali w opozycji do ery wiktoriańskiej w religii oraz sztuce. Swoją działalnością wywarli ogromny wpływ na współczesną angielską i światową sztukę oraz literaturę.

Wystawa „Grupa Bloomsbury. Brytyjska bohema kręgu Virginii Woolf” w Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury będzie pierwszą ekspozycją w Polsce, która tak szeroko zaprezentuje twórczość brytyjskich artystów początku XX w. Zwiedzający będą mieli możliwość zapoznania się z bogatą historią Grupy Bloomsbury, a także z sylwetkami jej kluczowych przedstawicieli. Główna atrakcją będą jednak prace członków grupy. W Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie zaprezentowane zostaną najwybitniejsze obrazy, drzeworyty i litografie tak znanych artystów jak: Vanessa Bell (siostra Virginii Woolf), Duncan Grant, Roger Fry i Dora Carrington. Ponadto, wystawa zostanie wzbogacona o przedmioty z życia codziennego (meble, ceramika), a także kilkadziesiąt książek zilustrowanych przez artystów Bloomsbury. Uroczyste otwarcie wystawy nastąpi 14 września 2010 r., a ekspozycja dostępna będzie dla zwiedzających aż do 9 stycznia 2011 r. Wystawę w Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury wzbogaci obszerny program imprez towarzyszących, w tym m.in. wykłady, dni otwarte, projekcje filmowe, czytanie literatury brytyjskiej, lekcje galeryjne, warsztaty dla dzieci i młodzieży, cykl spotkań: Dojrzali do Sztuki i in.

Przy organizacji wystawy Międzynarodowe Centrum Kultury po raz kolejny mogło liczyć na pomoc ze strony licznych partnerów i przyjaciół, w tym marki Benjamin Moore. Ekskluzywne, amerykańskie farby posłużyły do przygotowania sal wystawowych. Współpraca Benjamin Moore Polska z Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie zapoczątkowana została w czerwcu br., kiedy firma wsparła organizatorów podczas wystawy fotografii Andreasa Feiningera. „Projekty kulturalne bardzo często wymagają wsparcia ze strony biznesu, ale również dla firm dużym wyróżnieniem jest możliwość pomocy organizacjom kulturalnym. Dlatego cieszymy się, że mamy tak prestiżowego partnera, jak Międzynarodowe Centrum Kultury i z niecierpliwością czekamy na kolejne inicjatywy kulturalne jego autorstwa” - mówi Marcin Poboży PR Manager B.M. Polska.
 

Benjamin Moore to farby do ścian z najwyższej półki, dzięki którym twój pokój będzie naprawdę wyjątkowy. U nas możesz znaleźć farby w wyjątkowych kolorach, które zachwycą każdego. W serwisie możesz również znaleźć wiele ciekawych i interesujących informacji, np.: malowanie wnętrz, materiały eksploatacyjne i wiele innych.