FB
Betty Moore

Color Style Ideas - kolory we wnętrzach i ich wpływ na przestrzeń.


Kolory mają ogromny wpływ nie tylko na nasze emocje i nastrój, ale także na percepcję wnętrz. Mogą optycznie powiększać lub pomniejszać przestrzeń, poszerzać lub zwężać. Mogą sprawiać wrażenie przytulnych i ciepłych lub przeciwnie - surowych i zimnych. Przyjaznych i radosnych lub poważnych i zdystansowanych.
To wszystko poprzez odpowiedni dobór odcieni farb i stopni połysku.   

Nie wierzysz? Zestawienie dwóch powyższych fotografii przedstawiających wnętrze, pomalowane na zupełnie różne odcienie najdobitniej oddaje opisaną zależność. Odmienny klimat, odmienne odczucia i wrażenia dotyczące otaczającej przestrzeni, a przede wszystkim odmienna percepcja wnętrza. A nie mówiłam?

Wysmuklenie lub poszerzenie wnętrza – zastosowanie pasów.


Jeżeli ściany wnętrza pomalujemy w różnobarwne pionowe pasy to będzie sprawiało wrażenie wyższego niż jest w rzeczywistości. Widać tę zależność doskonale na zamieszczonych obok fotografiach.

Stosując pasy poziomie osiągnięty zostanie efekt odwrotny. Sufit wizualnie „przybliży się” do podłogi, natomiast pokój zyska na szerokości.

 

 

 

 

 

 

Obniżenie lub podwyższenie wnętrza.
Największy wpływ na percepcję wysokości wnętrza ma odpowiedni dobór kolorystyki sufitu. Zastosowanie bieli lub bardzo jasnych odcieni (szczególnie chłodnych kolorów) sprawi, że pokój będzie wydawał się optycznie wyższy. Dodatkowo obserwujemy „efekt wyższego pomieszczenia” gdy gzymsy lub górne części ścian zostaną pomalowane na kolor sufitu. 

Wybór ciemnych kolorów (ekstremalny przypadek to czerń) uczyni wnętrze niższym i mniej przestronnym. Przy niskim pomieszczeniu możemy odnieść wrażenie nadmiernej ciężkości i przytłaczającej siły sufitu. Przy bardzo wysokich wnętrzach zabieg malowania sufitu w ciemnych odcieniach wykorzystywany jest świadomie, w celu jego obniżenia.  
Na fotografii obok efekt obniżenia wnętrza potęgują ciemne gzymsy i górne partie ścian. 

 

 

 

 

 

Powiększenie lub pomniejszenie wnętrza.
Przy wyborze kolorystyki ścian bardzo duże znaczenie ma rodzina kolorów z której wybrano dany odcień, jak również stopień nasycenia koloru. Chodzi o generalny podział na kolory ciepłe i zimne. Kolory ciepłe, szczególnie nasycone czerwienie lub pomarańcze optycznie pomniejszają pomieszczenie. Dobór takich odcieni rekomendowany jest osobom, które chcą sprawić, aby pokój był bardziej przytulny.
 

Efekt pomniejszenia wnętrza generalnie potęguje zastosowanie nasyconych odcieni, niezależnie od tego, czy pochodzą one z gamy kolorów ciepłych czy zimnych. Są jednak wyjątki od tej reguły w przypadku niektórych zestawień kolorystycznych.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeżeli chcemy aby pomieszczenie było bardziej świetliste i sprawiało wrażenie większego zalecany jest wybór  odcieni z gamy chłodnej lub zimnej (mowa o jasnych odcieniach). Najpopularniejszym kolorem jest w tym wypadku niebieski. Co ciekawe jest to ulubiony odcień zarówno przez kobiety jak i mężczyzn.
 

 

Swoistym kompromisem pomiędzy przytulnością, a optycznym powiększeniem przestrzeni będzie pomalowanie ścian w odcieniach pastelowych, delikatnych żółcieni. Szczególnie neutralne tło tworzą beże.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przybliżanie i oddalanie ścian.
Za pomocą koloru możliwe jest również skrócenie lub wydłużenie wnętrza.
Aby wywołać pierwszy efekt malujemy je na dwa kolory - krótsze ściany na ciepły i intensywny, pozostałe na kolor jaśniejszy i chłodniejszy.
 

 

 

 

 

 

 

Jeżeli na ścianę naniesiemy farbę w ciemnym ale tym razem chłodnym odcieniu (granat, nasycona zieleń oceaniczna lub czerń) osiągniemy efekt oddalenia. Przedstawiona na fotografii wnęka sprawia wrażenie „optycznego oddalania” i przez to wydaje się głębsza niż jest w rzeczywistości.

 

 

 

Zdradzę Ci pewną tajemnicę. Czy wiesz, że rodzaj oświetlenia bezpośrednio wpływa na odbiór kolorów?
To właśnie dlatego kolor wybrany w salonie sprzedaży odbiega od tego, który pojawił się finalnie na ścianie. Każdy z nas próbował odkryć mechanizm odpowiadający za opisane zjawisko. Wszystko za sprawą światła.  

Kliknij tutaj, a dowiesz się więcej! 


Przetestuj koloru przed malowaniem całej ściany.
Aby uniknąć ewentualnego rozczarowania wynikającego z rozbieżności kolorystycznych pomiędzy odcieniem widzianym na wzorniku w punkcie sprzedaży, a tym który otrzymamy finalnie na ścianie należy wykorzystać tzw. testery kolorów. Produkt „Color Samples 127” marki Benjamin Moore pozwala przetestować wybrany odcień na niewielkim fragmencie podłoża. 


Tester koloru wstępnie zweryfikuje odcień farby na ścianie w warunkach specyficznego oświetlenia panującego we wnętrzu. Musimy pamiętać o jeszcze jednej zasadzie, a mianowicie o wzajemnym wpływie kolorów poszczególnych ścian. Nasycone odcienie rzucają mocną poświatę na sąsiadujące ściany zmieniając niekiedy zupełnie zastosowane na nich kolory. Misternie dobierane odcienie tracą swój prawdziwy charakter. Najczęściej zmiany te zależą od pory dnia i roku.   

Kliknij tutaj, a dowiesz się więcej o Color Samples 127!
 

Ekskluzywne farby legendarnej marki Benjamin Moore stanowią synonim elegancji i prestiżu. Tworzą niepowtarzalny klimat wnętrz i podkreślają ich indywidualny charakter. Farba ceramiczna, farba tablicowa, farby ekologiczne, farby zmywalne, farby magnetyczne – mieliśmy ogromny wkład w opracowanie wzorcowych produktów przynależnych dla wymienionych kategorii. To dzięki nam Klienci dowiedzieli się co to jest farba ceramiczna, sprawiliśmy także, że farba tablicowa dostępna jest w bardzo bogatej gamie odcieni, a Aura po raz pierwszy pokazała jak wygląda prawdziwy kolor na ścianie. Nasze odcienie chroni hologram „Authentic Color”, a portfolio obejmuje najbardziej ekologiczne farby przyjazne środowisku naturalnemu, bazujące na innowacyjnych, opatentowanych technologiach bezpieczne dla Ciebie i Twoich najbliższych. Czy wiesz, że farby magnetyczne wcale nie muszą mieć tradycyjnej formy? Benjamin Moore to więcej niż farby - to Twój Styl Życia!