FB
Betty Moore

Color Style Ideas - farby akrylowe? Dlaczego akurat te?  

Wybierając farby do malowania wnętrz zastanawiasz się, dlaczego zdecydowana większość z nich określana jest przez producenta terminem farby akrylowe.

Po chwili przemyśleń, poprzedzonej niekiedy analizą prasy branżowej lub portali internetowych, udajesz się do salonu sprzedaży. Tutaj słuchasz wyjaśnień doradcy Klienta, z ust którego najczęściej słyszysz opinię „polecam farby akrylowe”. Ostatecznie decydujesz się na ich zakup.

Skąd ogromna popularność farb akrylowych?

Przenieśmy się na chwilę w czasie do … starożytnego Egiptu.

Rozpatrując historyczny rozwój spoiw stosowanych w farbach służących do malowania wnętrz zauważysz, że najstarszym rodzajem było wapno, znane przez starożytnych Egipcjan.

Następnie obserwujemy rozwój farb kazeinowych, bazujących początkowo na modyfikacjach spoiw wapiennych (w późniejszych okresach wyodrębniła się oddzielna technika kazeinowa).

Od chwili wynalezienia cementu portlandzkiego (ok. 1824 r., choć data ta nie jest do końca jednoznacznie określona) farby cementowe zyskały grono zwolenników.

Wszystkie omówione pokrótce spoiwa należą do rodziny tzw. naturalnych: wapno z prażonego kamienia wapiennego, cement ze specjalnych odmian wypalanych glin, a kazeina w dużym uproszczeniu z sera i mleka. 

Spytasz – „A co z możliwościami wykorzystania technologii polimerów syntetycznych? Gdzie farby akrylowe?”

Już spieszę z tłumaczeniem.

Kolejny etap rozwoju to farby produkowane na bazie dyspersji poliwinylowych (polioctan winylu) wprowadzone na początku XX wieku.

A teraz to co wzbudza Twoje największe zainteresowanie – farby akrylowe.

W odpowiedzi na poprawę parametrów technicznych wykończeń otrzymanych ze wspomnianych powyżej farb na bazie polioctanu winylu, przed połową XX stulecia opracowano farby akrylowe, które do tej pory stanowią najbardziej popularny rodzaj w zakresie dekoracji wnętrz, ale i również elewacji obiektów.

Naturalnie wiek XXI przyniósł ogromny postęp w inżynierii chemicznej. Opracowywano kolejne odmiany spoiw akrylowych, które zastosowane w farbach pozwalają osiągnąć finalne wykończenia, różniące się m.in. trwałością koloru, odpornością na zmywanie i szorowanie, stopniem połysku, elastycznością, etc. 

Farby akrylowe i ekologia? Czy to aby możliwe?

Naturalnie. Obecny stan wiedzy i zaawansowane technologie zapewniają, iż farby akrylowe idealnie wpisują się w ekologiczny nurt, tak istotny dla odpowiedzialnych producentów farb, którym niewątpliwie przewodzi nasz koncern Benjamin Moore & Co.

Pamiętasz nową linię farb NATURA? To nic innego jak farby akrylowe, opracowane ze specjalną troską o Twoje bezpieczeństwo i ochronę środowiska naturalnego. Najbardziej „zielona” rodzina farb.

 

Nie słuchaj gdy ktoś mówi „Farby akrylowe wywołują reakcje alergiczne”.

Każdy ludzki organizm inaczej reaguje na otaczającą nas materię. Zwróć uwagę, że szczególnie w dzisiejszych czasach mamy ogromną liczbę alergii. Niekiedy zdiagnozowanie ich faktycznego źródła jest  niesłychanie trudne, a w niektórych przypadkach wręcz niemożliwe.

Uczuleni jesteśmy zarówno na wybrane substancje i pyłki pochodzenia naturalnego (większość alergii z uwagi na częsty kontakt z tym naturalnym otoczeniem), jak również związki syntetyczne.

Wracając do tematu farb akrylowych musisz mieć świadomość, że producenci przy ich produkcji  korzystają z całego arsenału dostępnych spoiw. Niestety bogactwo w sensie technologicznym ma także swoją analogię do jakości, a tym samym „czystości” używanych związków. Naturalnie cena wybranych spoiw w farbach akrylowych ma niebagatelne znaczenie dla zdrowia i bezpieczeństwa ich użytkowników.

My produkujemy swoje własne żywice (podobnie jak i pigmenty) do farb akrylowych, dlatego mamy pełną kontrolę nad ekologią i przyjaznością finalnych produktów. 

Dlatego farby akrylowe marki Benjamin Moore są wyjątkowe!
 

 

 

Ekskluzywne farby legendarnej marki Benjamin Moore stanowią synonim elegancji i prestiżu. Tworzą niepowtarzalny klimat wnętrz i podkreślają ich indywidualny charakter. Farba ceramiczna, farba tablicowa, farby ekologiczne, farby zmywalne, farby magnetyczne – mieliśmy ogromny wkład w opracowanie wzorcowych produktów przynależnych dla wymienionych kategorii. To dzięki nam Klienci dowiedzieli się co to jest farba ceramiczna, sprawiliśmy także, że farba tablicowa dostępna jest w bardzo bogatej gamie odcieni, a Aura po raz pierwszy pokazała jak wygląda prawdziwy kolor na ścianie. Nasze odcienie chroni hologram „Authentic Color”, a portfolio obejmuje najbardziej ekologiczne farby przyjazne środowisku naturalnemu, bazujące na innowacyjnych, opatentowanych technologiach bezpieczne dla Ciebie i Twoich najbliższych. Czy wiesz, że farby magnetyczne wcale nie muszą mieć tradycyjnej formy? Benjamin Moore to więcej niż farby - to Twój Styl Życia!