FB
Betty Moore

Color Style Ideas - wiesz co oznaczają nowe standardy - Klasa 1 [2µm] i 1 [3µm]?

I dlaczego producenci farb niechętnie udostępniają raporty z badań na szorowalność?
 
Ja wiem doskonale i powiem Ci dlaczego …

 

 

 

 

Wcześniej jednak słów kilka o szorowalności warstw malarskich.

Oprócz atrakcyjnego efektu estetycznego Klienci oczekują od farb określonych parametrów technicznych. W tym zakresie najczęściej rozpatrywanym (bo pożądanym) jest zmywalność (potoczna nazwa), inaczej odporność na szorowanie na mokro.

Bardzo często zmywalność stanowi dla Ciebie jednocześnie główne kryterium podczas dokonywania wyboru danego produktu. Jest to zupełnie zrozumiałe podejście, tym bardziej, że określone wnętrza domu (lub sposób ich użytkowania) wymagają wyjątkowej ochrony. Przykład? Pokoje dziecięce, korytarze, ciągi komunikacyjne, jadalnie lub pomieszczenia kuchenne. 

Ktoś powie „przecież norma idealnie systematyzuje wszystkie farby”.
Czy aby na pewno? 

Zgodnie z normą PN-EN 13300 farby do malowania wnętrz podzielone zostały na 5 klas. Widzisz je poniżej. 


Która najlepsza? Oczywiście pierwsza 1, ale … 

Zanim przedstawię Ci moje wątpliwości,  wytłumaczę pokrótce, jak badane są farby przed określeniem klasy zmywalności (procedura wg normy PN-EN-ISO 11998: 2007).

Odpowiednio naniesiona (w odpowiedniej grubości, specjalnym narzędziem) farba zostaje poddana procesowi schnięcia przez 3 tygodnie (dlatego zaleca się zmywać farby dopiero po min. 2-3 tygodniach). Następnie po umieszczeniu badanej próbki w specjalnym urządzeniu, powłokę malarską poddaje się działaniu specyficznej, „agresywnej” szczotki, używając specjalnego płynu (stąd nazwa badania „szorowanie na mokro”). 
Następnie po 200 cyklach (posuwach) szczotki badany jest ubytek grubości warstwy malarskiej. Jest on mierzony (i wyrażany) w mikrometrach µm. W zależności od wielkości ubytku, dana farba przyporządkowana zostaje do odpowiedniej klasy od 1 do 5-tej. 
 
 
Tajemnica tkwi w szczegółach.

Właściwie w przywołanych mikrometrach …  
 
A teraz najlepsze. Odpowiedź na pytanie „dlaczego producenci niechętnie udostępniają raporty z badań „szorowalności na mokro”?

Wyobraź sobie, że stajesz przed wyborem dwóch produktów określanych jako najlepsze w danej kategorii z segmentu „Premium”. Jeden z nich spełnia Twoje oczekiwania z naddatkiem (klasa 1 [3µm]), drugi ledwo co …   ( klasa 1 [5µm]).  Choć obydwa są uważane za równie dobre (zgodnie z klasyfikacją), przy głębszej analizie dzieli je zasadnicza różnica. 
 
Deklaracja przynależności do klasy 1 o niczym nie przesądza. Prawdę powie „raport z badań”…
 
„Przecież to Mercedes wśród farb! ” – to słowa pracownika z akredytowanej jednostki badawczej.

Badacze to profesjonaliści, którzy bardzo rzadko ulegają emocjom.
Oto „bohaterowie” i powód zachwytu specjalistów.
Dwie farby marki Benjamin Moore:
Aura 522 z „ColorLock® Technology” i farba ceramiczna nowej generacji Regal Select Matte Finish 548 z technologią „Stain Release Technology New Generation”.

W testach farby uzyskały nieprawdopodobne wyniki - starły się odpowiednio o 2 i 3 mikrometry, wyznaczając nowe standardy – klasę 1 [2µm] i klasę 1 [3µm]. 
 
W roku 2006 okazało się że …

Jako ciekawostkę, powiem Ci, że pierwsza stworzona przez nas w roku 2003 farba ceramiczna "Regal W221" marki Benjamin Moore okazała się co najmniej 3 razy bardziej odporna na szorowanie niż produkty innych, uznanych producentów. Niestety nie mogę napisać jakich …
Regal W221 wytrzymał próbę szorowania 36 636 cykli !
Ile wytrzymały inne farby?
Podpowiedź znajduje się powyżej, więc łatwo obliczysz.
Naturalnie badanie wykonano wg starszej wersji Normy PN-EN-ISO 11998, ale z 2002 roku.
Poza tym procedura celowo została zmodyfikowana. Dlaczego?
Ponieważ po 200 cyklach ścierania powłoce Regal W221 prawie nic się nie stało, więc postanowiliśmy … szorować do „oporu”…

Inni zostali daleko z tyłu …

Ekskluzywne farby legendarnej marki Benjamin Moore stanowią synonim elegancji i prestiżu. Tworzą niepowtarzalny klimat wnętrz i podkreślają ich indywidualny charakter. Farba ceramiczna, farba tablicowa, farby ekologiczne, farby zmywalne, farby magnetyczne – mieliśmy ogromny wkład w opracowanie wzorcowych produktów przynależnych dla wymienionych kategorii. To dzięki nam Klienci dowiedzieli się co to jest farba ceramiczna, sprawiliśmy także, że farba tablicowa dostępna jest w bardzo bogatej gamie odcieni, a Aura po raz pierwszy pokazała jak wygląda prawdziwy kolor na ścianie. Nasze odcienie chroni hologram „Authentic Color”, a portfolio obejmuje najbardziej ekologiczne farby przyjazne środowisku naturalnemu, bazujące na innowacyjnych, opatentowanych technologiach bezpieczne dla Ciebie i Twoich najbliższych. Czy wiesz, że farby magnetyczne wcale nie muszą mieć tradycyjnej formy? Benjamin Moore to więcej niż farby - to Twój Styl Życia!