FB

Rodzaj oświetlenia bezpośrednio wpływa na odbiór kolorów. 

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek dlaczego kolor wybrany w salonie sprzedaży odbiega od tego, który uzyskałeś na ścianie? Z pewnością niejednokrotnie. Każdy z nas próbował odkryć mechanizm odpowiadający za opisane zjawisko. Poniżej znajdziesz rozwiązanie zagadki. Wszystko za sprawą światła.   

 

Bezpośrednie światło słoneczne

Rozważając wybór idealnego rodzaju oświetlenia, należy pamiętać, że naturalne światło słoneczne zapewnia najlepszy balans pomiędzy ciepłym (żółtym) a zimnym zakresem (niebieskim) widma świetlnego. Światło padające z kierunku północnego wywołuje wrażenie najzimniejszego, podczas gdy światło południowe jest znacznie bardziej intensywne i nieco cieplejsze w odcieniu. Bezpośrednie światło słoneczne najwierniej oddaje kolory zastosowane do dekoracji ścian.  

 

 

 

 

Światło pośrednie

Światło naturalne nie jest stałe. Zależy od pory dnia i zmienia się przez cały czas od wschodu do zachodu słońca. Intensywne złote promienie oraz zmieniające się cienie, późnym popołudniem znacząco wpływają na kolory ścian. Widać to wyraźnie na fotografii obok w porównaniu z fragmentem tego samego pokoju, oświetlonego bezpośrednim światłem słonecznym.  

 

 

 

 

 

Światło sztuczne

W zależności od barwy oświetlenia, te same kolory mogą być odbierane jako ciepłe, np. w delikatnym blasku żarówki lampki nocnej lub w przypadku niektórych, punktowo skierowanych na ścianę halogenów. W omawianej sytuacji mamy do czynienia z wyeksponowaniem żółtej i czerwonej części widma świetlego przy jednoczesnym wyciszeniu jego części niebieskiej i zielonej. Z drugiej strony przy oświetleniu wykorzystującym żródła światła o charakterystycznym, zimnym tonie, (podbijającym odcienie niebieskie i zielone) ściany nabierają innego, najczęściej surowego charakteru. W efekcie klimat wnętrza może ulec zasadniczej zmianie.