FB

Amerykański „Home Sweet Home”

27 listopada 2012
Ameryka to kraj kontrastów i nieograniczonych możliwości, którego potencjał tkwi w multikulturowości, różnorodności oraz nieuleganiu ogólnie przyjętym schematom.
 
Nie należy jednak zapominać, że podwaliny pod amerykańską kulturę stworzyli słynący z przywiązania do tradycji Anglicy.
Połączenie tych dwóch, z pozoru sprzecznych czynników, szczególnie dobrze widoczne jest w amerykańskiej architekturze i aranżacji wnętrz. Jaki jest tego efekt i jak wygląda typowy amerykański „Home Sweet Home”?
Najlepiej opowiedzą o tym styliści legendarnej dla Amerykanów marki Benjamin Moore. 
 
 
Angielskie korzenie
 
Przewodnik po amerykańskich trendach w aranżacji wnętrz należy rozpocząć od stylu georgiańskiego, który odcisnął trwałe piętno na wyglądzie domów w USA.
 
Styl georgiański to kierunek architektoniczny, którego kolebką była Anglia. Rozwinął się on w okresie między 1714 a 1830 rokiem, podczas panowania kolejno królów Jerzego I, Jerzego II, Jerzego III i Jerzego IV. Bardzo szybko znalazł naśladowców za oceanem i po dziś dzień jego charakterystyczne elementy dekoracyjne i rozwiązania architektoniczne są widoczne w amerykańskich domach.
 
Z zewnątrz inspiracje georgiańskie rozpoznamy po elewacji wykonanej z czerwonej cegły lub kamienia, dużych kominach rozmieszczonych symetrycznie po obu stronach domu oraz centralnie usytuowanych drzwiach z ozdobnym zwieńczeniem.
Nie należy również zapomnieć o białej stolarce okiennej ze szprosami.
 
We wnętrzach na pierwszy plan wysuwa się pragmatyczny i czytelny rozkład pomieszczeń. Przy wejściu wysoki hol ze schodami, po jednej stronie salon, a po drugiej jadalnia. Na górze usytuowane są zazwyczaj sypialnie, pokoje gościnne oraz łazienki.
 
Amerykańskie domy utrzymane w stylu georgiańskim urządzane są eleganckimi, często ręcznie rzeźbionymi meblami, a podłogę zdobi piękny parkiet z wiśni, orzecha albo mahoniu.
 
Amerykanie nie boją się starych (lub stylizowanych na stare) dekoracji w postaci obrazów w złoconych ramach, orientalnych dywanów czy zdobnych kandelabrów.
Na uwagę zasługują też charakterystyczne wysokie listwy przypodłogowe i przysufitowe oraz dekoracyjne sztukaterie na suficie. Ekskluzywny charakter wnętrz potęgowany jest przez wysokość pomieszczeń, która zazwyczaj wynosi ponad 3 metry. 
 
 
Multikulturowy eklektyzm
 
Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że Stany Zjednoczone są najbardziej zróżnicowanym kulturowo krajem na świecie.
Fakt, że amerykańską architekturę wnętrz współtworzą ludzie pochodzący z najdalszych zakątków świata, ma korzystny wpływ na jej oryginalność i świeżość.
 
Bazę dla stylu amerykańskiego stanowią z reguły domy utrzymane w klimacie georgiańskim, ale stają się one miejscem, w którym obserwujemy różne wpływy kulturowe.
Dzięki temu pod jednym dachem mogą spotkać się inspiracje azjatyckie, skandynawskie czy południowoamerykańskie. Całość zależy od inwencji domowników, a połączenie różnych stylów jest przejawem ich kreatywności, a nie braku gustu. Wspólnym mianownikiem dla amerykańskich domów i mieszkań jest wygoda, funkcjonalność i przytulność.
 
Dom ma służyć relaksowi i celebrowaniu życia rodzinnego, a dekoracje, kolory i dodatki zbudowaniu w nim przyjaznej atmosfery.
 
 
Ameryka kocha kolory
 
Jedną z cech charakterystycznych stylu amerykańskiego jest odważne korzystanie z kolorystyki podczas aranżacji wnętrz.
 
Amerykanie nie boją się mocnych, zdecydowanych odcieni. Poza bielą i uniwersalnymi kremami z palety ponadczasowych odcieni „Off-whites” równie często sięgają po intensywne fiolety, granaty czy zielenie. Bardzo popularnym zabiegiem dekoracyjnym jest wyróżnienie przy pomocy mocnego koloru głównej ściany w salonie czy sypialni.
 
Istotną rolę w barwnych, domowych rewolucjach Amerykanów odegrał Benjamin Moore, najpopularniejszy producent farb w Ameryce Północnej.
Marka ta obecna jest na rynku od blisko 130 lat i dysponuje bardzo szerokim portfolio ekskluzywnych produktów malarskich do wnętrz i elewacji.
 
Mając na uwadze, jak Amerykanie cenią swobodę wyboru, marka Benjamin Moore stworzyła paletę barw liczącą 11 000 odcieni, w której nawet najbardziej wymagający klient znajdzie swój ulubiony kolor.
 
Ostatnio Amerykanie gorąco przyjęli nową kolekcję kolorów „Color Stories®”, która w połączeniu z farbami z linii AURA® marki Benjamin Moore tworzy we wnętrzu niezwykły klimat kolorystyczny, który zmienia się w ciągu dnia w zależności od rodzaju i natężenia światła.
 
Niepowtarzalność odcieni i niemożliwość ich skopiowania przez innych producentów farb podkreśla hologram „Authentic Color”. 
 
Od kilkunastu lat legendarne farby marki Benjamin Moore dostępne są również w Polsce, a ich wyłącznym dystrybutorem jest firma B.M. Polska.
Produkty dostępne są w salonach firmowych oraz sieci renomowanych punktów dystrybucyjnych na terenie całego kraju. Pełna lista punktów sprzedaży dostępna jest na stronie internetowej www.benjaminmoore.pl.
Więcej informacji na temat marki Benjamin Moore można znaleźć na Facebooku pod adresem www.facebook.com/benjaminmoorepl.

Ekskluzywne farby legendarnej marki Benjamin Moore stanowią synonim elegancji i prestiżu. Tworzą niepowtarzalny klimat wnętrz i podkreślają ich indywidualny charakter. Farba ceramiczna, farba tablicowa, farby ekologiczne, farby zmywalne, farby magnetyczne – mieliśmy ogromny wkład w opracowanie wzorcowych produktów przynależnych dla wymienionych kategorii. To dzięki nam Klienci dowiedzieli się co to jest farba ceramiczna, sprawiliśmy także, że farba tablicowa dostępna jest w bardzo bogatej gamie odcieni, a Aura po raz pierwszy pokazała jak wygląda prawdziwy kolor na ścianie. Nasze odcienie chroni hologram „Authentic Color”, a portfolio obejmuje najbardziej ekologiczne farby przyjazne środowisku naturalnemu, bazujące na innowacyjnych, opatentowanych technologiach bezpieczne dla Ciebie i Twoich najbliższych. Czy wiesz, że farby magnetyczne wcale nie muszą mieć tradycyjnej formy? Benjamin Moore to więcej niż farby - to Twój Styl Życia!