FB

Marka Concept Store & Galeria w kolorach Benjamin Moore

5 maja 2015

Pod koniec 2014 roku na krakowskim Kazimierzu powstała Marka Concept Store & Galeria. Miejsce, gdzie kupić można meble, ceramikę oraz wiele innych dekoracji do domu wyłącznie autorstwa polskich projektantów. To nie tylko sklep, ale miejsce spotkań z designem i sztuką. Ostatnio przeszedł metamorfozę, w której marka Benjamin Moore miała swój skromny udział. Zapraszamy na wywiad z Moniką Stopą, która zaprojektowała nowy wystrój Marka Concept Store & Galeria.  

sklep - polscy projektanci - benjamin moore

 
benjamin moore - polscy projektanci - kraków efekt betonu - kraków - benjamin moore
 
Czym kierowała się Pani przy wyborze koloru? 
 
Punktem wyjścia dla doboru kolorystyki wnętrza marki była stworzona już wcześniej identyfikacja wizualna oraz dobór odpowiedniego tła dla zaprojektowanych mebli ekspozycyjnych i wszystkich eksponatów, jakie miały się znaleźć w ofercie. Logo galerii ma kolor malinowy, zatem poszukiwałam odcienia najbardziej zbliżonego do niego. Natomiast meble zostały wykonane z lakierowanych płyt OSB, nadając wnętrzu bardzo ciepłego klimatu, stąd decyzja o farbie imitującej kolorem i strukturą surowy beton, aby zrównoważyć kolorystykę wnętrz.
 
Jakie parametry musiała spełniać farba?
 
Wnętrze galerii mieści się w zabytkowej kamienicy w krakowskiej dzielnicy Kazimierz. Zdecydowałam wspólnie z inwestorką, że pozostawimy ściany i sufity w oryginalnym kształcie, wraz z jego krzywiznami oraz łukami.  Farby musiały być wysokiej jakości aby poradzić sobie z pokryciem ścian o nieregularnych kształtach. Również pod uwagę brałam fakt, iż wnętrza starych kamienic są zimniejsze i bardziej podatne na wilgoć niż budynki współczesne. Ponieważ jest to wnętrze publicznie, gdzie często odbywają się różne imprezy artystyczne, sklep zmienia ustawienie mebli i ekspozycji, jest ono zdecydowanie bardziej narażone na brudzenie i uszkodzenia, stąd kolejnym wymogiem była łatwa zmywalność farb oraz odporność na drobne uderzenia czy potarcia. 
 
moodboard - efekt betonu - benjamin moore
 
Na uzyskaniu jakiego klimatu zależało Pani w Marka Concept Store & Galeria i czy wybrany kolor umożliwił realizację Pani wizji?
 
Marka Galeria & Concept Store sprzedaje meble i inne elementy wyposażenia wnętrz tylko od polskich projektantów, których produkty są często wystawiane na światowych wystawach dizajnu. Uznałam, iż wnętrze takiego sklepu powinno być również samo w sobie "dizajnerskie". Wykorzystałam materiały, kształty i kolory dobrze wpisujące się w nowoczesne trendy - surowe acz ciepłe w kolorze OSB, minimalistyczny ale ciekawy ze względu na strukturę beton, nadające mocniejszego charakteru elementy w kolorze malinowym. Wspólnie z Benjamin Moore wybraliśmy produkty idealnie pasujące do założeń projektowych, dzięki którym powstało wnętrze bardzo nowoczesne a jednocześnie klimatyczne i z pazurem. 
 
Jak ocenia Pani zgodność koloru na ścianie ze wzornikiem?
 
Kolory praktycznie identycznie pokryły się z zaprezentowanymi we wzornikach. Nawet farba zastosowana na elewacji budynku (dekoracje wokół okien galerii), wbrew moim obawom zdała egzamin.
 
Co było największym wyzwaniem przy wyborze koloru?
 
Najbardziej obawiałam się, iż kolor malinowy po wyschnięciu będzie odbiegał od koloru logo sklepu, które zostało użyte również we wnętrzu. Udało nam się jednak uzyskać niemalże identyczny odcień. Inwestorka z kolei miała obawy odnośnie efektu dekoracyjnego imitującego beton, czy aby nie będzie nadawał zbyt ciemnego i "bunkrowatego" charakteru pomieszczeniom. Efekt przeszedł nasze oczekiwania - galeria choć nie ma bardzo wysokich sufitów, ani dużych pomieszczeń jest jasna i przytulna. Wyzwanie stanowiły też stare drewniane okna, noszące na sobie ślady malowań z kilkudziesięciu lat. Farby zastosowane na okna poradziły sobie bardzo dobrze - idealnie pokryły starą farbę, tworząc ładną satynową powierzchnię.
 
Monika Stopa -   od 7 lat zajmuje się projektowaniem wnętrz prywatnych, przestrzeni publicznych, jak również szeroko rozumianego design'u.  Absolwentka Oaklands College w Hertfordshire na kierunku Interior Design, oraz Krakowskich Szkół Artystycznych ( Szkoła Wnętrz i Przestrzeni, Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru ). W Instytucie Wzornictwa Przemysłowego odbyła szkolenie zawodowe dla projektantów w ramach projektu Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, "Zaprojektuj Swój Zysk". Na przełomie 2008/2009 współtworzyła dział promocji i marketingu dla branży architektonicznej w firmach Heban oraz Boint. W latach 2009-2014 zdobywała doświadczenie na stanowisku projektanta i projekt managera, realizując projekty   m.in. dla Kopalni Soli w Wieliczce, Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, firm: Mattel, Japan Tabacco International, Leroy Merlin, Wójcik, Orange. Orędowniczka działań sztuki i design’u na rzecz rozwoju społecznego. Prowadzi szkolenia dla dzieci, studentów, projektantów oraz architektów (Stowarzyszenie Maker Space, Tinkering Academy, ComCome Zone, Lato w Teatrze). Od 2011 realizuje swoją drugą pasję współpracując ze Stowarzyszeniem De-Novo, projektując i wykonując elementy scenografii oraz kostiumy ( Księga Raju, Sen Nocy Letniej, Łestern ). 
 
 

 

Ekskluzywne farby legendarnej marki Benjamin Moore stanowią synonim elegancji i prestiżu. Tworzą niepowtarzalny klimat wnętrz i podkreślają ich indywidualny charakter. Farba ceramiczna, farba tablicowa, farby ekologiczne, farby zmywalne, farby magnetyczne – mieliśmy ogromny wkład w opracowanie wzorcowych produktów przynależnych dla wymienionych kategorii. To dzięki nam Klienci dowiedzieli się co to jest farba ceramiczna, sprawiliśmy także, że farba tablicowa dostępna jest w bardzo bogatej gamie odcieni, a Aura po raz pierwszy pokazała jak wygląda prawdziwy kolor na ścianie. Nasze odcienie chroni hologram „Authentic Color”, a portfolio obejmuje najbardziej ekologiczne farby przyjazne środowisku naturalnemu, bazujące na innowacyjnych, opatentowanych technologiach bezpieczne dla Ciebie i Twoich najbliższych. Czy wiesz, że farby magnetyczne wcale nie muszą mieć tradycyjnej formy? Benjamin Moore to więcej niż farby - to Twój Styl Życia!