FB

Pomarańczowa wnętrz odnowa

16 października 2012

Młodszy brat czerwonego i żółtego


Pomarańczowy to jeden z najmłodszych znanych kolorów, który w wielu językach nie doczekał się jeszcze samodzielnej nazwy i traktowany jest jako odcień czerwonego lub żółtego. Nie powinno to dziwić, ponieważ powstaje on w wyniku zmieszania właśnie tych dwóch kolorów. Pomarańczowy zaliczany jest do kolorów jaskrawych z palety barw podrzędnych, a swoją nazwę zawdzięcza… pomarańczy. Jego dopełnieniem jest niebieski, który znajduje się po przeciwnej stronie koła barw.


Oranje, protestanci i Halloween


Mimo krótkiej historii kolor pomarańczowy doczekał się ciekawej i bogatej symboliki w wielu krajach i kulturach. Za sprawą Wilhelma I Orańskiego kolor ten stał się narodową barwą Holandii i holenderskiej rodziny królewskiej. Pomimo, że od 1937 roku pomarańczowy na fladze Holandii zastąpiła czerwień to nadal sportowcy z tego kraju określani są mianem Oranje. Kolor pomarańczowy odgrywa również istotną rolę w grafice flagi Irlandii. Przyjmuje się, że kolor zielony oznacza katolików, pomarańczowy – protestantów, a biały – ciągłe dążenie do pokoju między zwaśnionymi stronami. Inna interpretacja kolorów irlandzkiej flagi mówi, że pomarańczowy oznacza wierność, zielony symbolizuje republikę, a biały to pokój. W Stanach Zjednoczonych pomarańczowy budzi skojarzenia z jednym z ulubionych świąt Amerykanów, czyli mrocznym Halloween. Z kolei Chińczycy i Japończycy są głęboko przekonani, że obecność koloru pomarańczowego sprzyja miłości, bogactwu i szczęściu. Spośród religii najpełniej do pomarańczowego odwołuje się Buddyzm. Noszone przez buddyjskich mnichów pomarańczowe szaty symbolizują ogień, który wywołuje głęboką, wewnętrzną przemianę i pomaga w uwolnieniu się od ziemskich pragnień.
     
Pomarańczowa energia i ciepło


Pomarańczowy to jeden z najtrudniejszych kolorów do wykorzystania podczas urządzania domu lub mieszkania. Można go określić mianem „kolorystycznego indywidualisty”, który ciężko znosi towarzystwo innych odcieni. W zestawieniu z zieleniami, fioletami czy różami efekt wizualny będzie pstrokaty, natomiast połączenie z czerwieniami i żółcieniami może sprawić, że wnętrze będzie nazbyt krzykliwe. Najlepszymi partnerami dla pomarańczy są czerń oraz biel. Podkreślą one w naturalny sposób ich energię, a zarazem nie będą dodatkowo podsycać i tak gorącej już atmosfery pomieszczenia. Pomarańczowy we wnętrzu jest gwarantem energii, ciepła i dodatkowo będzie nas optymistycznie nastrajać do świata. Zastosowanie pomarańczowego w gabinecie pozytywnie wpłynie na naszą kreatywność. To również kolor sprzyjający zabawie, a więc nie może zabraknąć go w miejscach, w których spędzamy czas w gronie rodziny i znajomych. Jeżeli myślimy nad pomalowaniem ścian (lub jednej ściany) na kolor pomarańczowy to amerykańska marka Benjamin Moore oferuje bardzo szeroki wybór jego odmian. W salonie dumnie prezentować się będzie zgaszony, ceglany pomarańcz grand canyon 118 ze wzornika Color Classic, a w gabinecie do twórczych pomysłów pobudzi świeży, marchewkowy 14 carrots CSP-1110 (wzornik Color Stories). Propozycją dla odważnych jest soczysty rumba orange 2014-20 z wzornika Color Preview, który pobudza zmysły i przywołuje wspomnienia z letnich, wakacyjnych wypraw. Z kolei stonowane, subtelne wnętrza to idealna przestrzeń dla delikatnego peach sorbet 2015-40 (wzornik Color Preview).
  
Więcej informacji i inspiracji na temat pomarańczowego znaleźć można na fanpage’u Benjamin Moore Polska na Facebooku pod adresem www.facebook.pl/benjaminmoorepl .


Benjamin Moore ma w swojej ofercie kilkadziesiąt odcieni pomarańczowego, które dostępne są w systemach barwienia: Benjamin Moore® GENNEX® Platform lub Color Preview®. Na podstawie podanej nazwy i numeru koloru obsługa salonów przygotowuje farby Benjamin Moore w kolorystyce idealnie odpowiadającej oczekiwaniom Klienta. Niepowtarzalność odcieni zapewnia hologram marki „Authentic Color”. Wyłącznym dystrybutorem ekskluzywnych farb marki Benjamin Moore jest firma B.M. Polska. Produkty dostępne są w salonach firmowych oraz sieci renomowanych punktów dystrybucyjnych na terenie całego kraju. Pełna lista punktów sprzedaży dostępna jest na stronie internetowej www.benjaminmoore.pl.


O Color Workshop


Warsztaty koloru Color Workshop to autorski projekt marki Benjamin Moore, którego celem jest przekazanie klientom podstawowych informacji o kolorach, ich specyfice, symbolice i praktycznym zastosowaniu we wnętrzach. W kolejnych odsłonach prezentowane są poszczególne rodziny kolorystyczne, a wiedzy merytorycznej i ciekawostkom towarzyszą zdjęcia najciekawszych aranżacji i praktyczny przewodnik po odcieniach. Głównym miejscem aktywności projektu Color Workshop jest strona Benjamin Moore Polska na Facebooku (www.facebook.pl/benjaminmoorepl).

Ekskluzywne farby legendarnej marki Benjamin Moore stanowią synonim elegancji i prestiżu. Tworzą niepowtarzalny klimat wnętrz i podkreślają ich indywidualny charakter. Farba ceramiczna, farba tablicowa, farby ekologiczne, farby zmywalne, farby magnetyczne – mieliśmy ogromny wkład w opracowanie wzorcowych produktów przynależnych dla wymienionych kategorii. To dzięki nam Klienci dowiedzieli się co to jest farba ceramiczna, sprawiliśmy także, że farba tablicowa dostępna jest w bardzo bogatej gamie odcieni, a Aura po raz pierwszy pokazała jak wygląda prawdziwy kolor na ścianie. Nasze odcienie chroni hologram „Authentic Color”, a portfolio obejmuje najbardziej ekologiczne farby przyjazne środowisku naturalnemu, bazujące na innowacyjnych, opatentowanych technologiach bezpieczne dla Ciebie i Twoich najbliższych. Czy wiesz, że farby magnetyczne wcale nie muszą mieć tradycyjnej formy? Benjamin Moore to więcej niż farby - to Twój Styl Życia!