FB

Żółty zatrzyma lato

6 września 2011

To właśnie zbliżający się koniec kalendarzowego lata (już 23 września) zadecydował o wyborze kolejnego bohatera warsztatów koloru Color Workshop sygnowanych przez markę Benjamin Moore.

Naczelnym miejscem aktywności projektu Color Workshop jest fanpage Benjamin Moore na portalu Facebook

 

 

Główną rolę we wrześniowej odsłonie cyklu powierzono kolorowi żółtemu, który najpełniej wyraża lato i towarzyszące mu pozytywne emocje.

Miłośnicy wakacyjnych klimatów mogą spać spokojnie. Kolor żółty zaproszony do domowych wnętrz sprawi, że w radosnej atmosferze przetrwamy długie jesienne i zimowe wieczory. Zanim jednak kolor żółty zagości w naszym domu, warto go trochę lepiej poznać.

Jak postrzegany jest w różnych kulturach? Jak wpływa na nasze samopoczucie? W towarzystwie jakich kolorów czuje się najlepiej?

Na te i wiele innych pytań odpowiedzą eksperci ds. koloru amerykańskiej marki Benjamin Moore.

Co łączy chińskiego filozofa Konfucjusza i buddyjskich mnichów?


Odpowiedź jest banalnie prosta: żółty to ich ulubiony kolor. Z resztą nie tylko ich. W wielu kręgach kulturowych żółty ma szczególną pozycję pośród kolorów. W ojczyźnie Konfucjusza jest nie tylko symbolem monarchii, ale również szczęścia i chwały. Kojarzy się również z Huang He (przyp. Rzeka Żółta) - drugą co do wielkości rzeką Chin, której nazwa pochodzi od żółtego koloru namułów lessowych.

W starożytnej Grecji żółtą szatę odziany był bóg słońca Helios, a kolor ten symbolizował jego nieskończoną mądrość.

W Egipcie żółty symbolizuje szczęście, pomyślność oraz pełni rolę ochronną podczas zaślubin. Podobnie w Rosji, na Bałkanach oraz wśród… Indian. Indianki zakładają podczas ceremonii ślubnej żółte stroje, które mają za zadanie odgonić od młodej pary złe duchy.

Dla niezwykle honorowych Japończyków kolor żółty stanowi synonim odwagi, a dla Majów to kolor słońca, który ma moc podtrzymywania życia.


Pobudzi czy odpręży?


Żółty to kolor, który ma w sobie bardzo dużą dawkę dobrej energii. Zastosowany we wnętrzu może pobudzać do działania, albo działać odprężająco. Wszystko zależy od wybranego odcienia oraz od tego, czy we wnętrzu towarzyszyć mu będą inne odcienie. Niezmiennie jednak wywołuje u domowników pozytywny nastrój. Całościowe wykończenie pokoju intensywnymi żółcieniami rekomendowane jest osobom odważnym, dynamicznym, które otwarte są na liczne zmiany.

Bardzo energetyczne i pobudzające zmysły jest połączenie żółtego z intensywnymi pomarańczami i krwistymi czerwieniami. Jeżeli żółty ma wpływać na nas relaksująco lepszym rozwiązaniem będzie zestawienie go z kolorami z innych rodzin kolorystycznych. W tej roli doskonale sprawdzą się lekko zgaszone błękity, szarości i brązy. Kompromis pomiędzy pobudzeniem, a odprężeniem osiągniemy łącząc delikatne żółcienie z intensywnymi odcieniami koloru niebieskiego.

Kanarkowy, cytrynowy, bananowy…

Gama żółcieni jest bardzo szeroka i stwarza osobom aranżującym dom lub mieszkanie wiele możliwości. Na przeciw oczekiwaniom klientów wychodzą również wybrani producenci farb, którzy oferują swoje produkty w niezwykle bogatej palecie kolorów. Na przykład, amerykańska marka Benjamin Moore może przygotować żółtą farbę w kilkuset różnych odcieniach.

Do subtelnych wnętrz doskonale pasować będą rozbielone żółcienie np. lemon ice 2024-70 i creme brulee 2022-70 (kolory z wzornika Color Preview marki Benjamin Moore). Jeżeli zależy nam na rozjaśnieniu stosunkowo ciemnego pomieszczenia warto pomyśleć o słonecznym żółtym sunshine 2021-30 lub delikatnym butter 2023-60.

Ciekawą opcją dla osób odważnych jest klasyczny żółty yellow 2022-10 i energetyczny żółty z lekką nutą pomarańczu sunflower 2019-30. Nie należy również zapominać o bardzo popularnych odcieniach żółtego, a więc cytrynowym (lemon 2021-20), bananowym (banana yellow 2022-40) oraz limonkowym (summer lime 2026-60). Ten ostatni szczególnie dobrze prezentować się będzie w nowoczesnych, przestronnych wnętrzach.


O Color Workshop


Warsztaty koloru Color Workshop to autorski projekt marki Benjamin Moore, którego celem jest przekazanie klientom podstawowych informacji o kolorach, ich specyfice, symbolice i praktycznym zastosowaniu we wnętrzach.

W kolejnych odsłonach prezentowane są poszczególne rodziny kolorystyczne, a wiedzy merytorycznej i ciekawostkom towarzyszą zdjęcia najciekawszych aranżacji i praktyczny przewodnik po odcieniach.

Głównym miejscem aktywności projektu Color Workshop jest strona Benjamin Moore Polska na Facebooku(www.facebook.pl/benjaminmoorepl). Każdy ze wskazanych kolorów posiada indywidualną nazwę i kod identyfikacyjny. Wszystkie proponowane odcienie dostępne są w systemach barwienia: Benjamin Moore® GENNEX® Platform lub Color Preview®. Na podstawie podanej nazwy i numeru koloru obsługa salonów przygotowuje farby Benjamin Moore w kolorystyce idealnie odpowiadającej oczekiwaniom Klienta. Wyłącznym dystrybutorem ekskluzywnych farb marki Benjamin Moore & Co. jest firma B.M. Polska. Produkty dostępne są w salonach firmowych oraz sieci renomowanych punktów dystrybucyjnych na terenie całego kraju.

Pełna lista punktów sprzedaży dostępna jest na stronie internetowej www.benjaminmoore.pl.

Ekskluzywne farby legendarnej marki Benjamin Moore stanowią synonim elegancji i prestiżu. Tworzą niepowtarzalny klimat wnętrz i podkreślają ich indywidualny charakter. Farba ceramiczna, farba tablicowa, farby ekologiczne, farby zmywalne, farby magnetyczne – mieliśmy ogromny wkład w opracowanie wzorcowych produktów przynależnych dla wymienionych kategorii. To dzięki nam Klienci dowiedzieli się co to jest farba ceramiczna, sprawiliśmy także, że farba tablicowa dostępna jest w bardzo bogatej gamie odcieni, a Aura po raz pierwszy pokazała jak wygląda prawdziwy kolor na ścianie. Nasze odcienie chroni hologram „Authentic Color”, a portfolio obejmuje najbardziej ekologiczne farby przyjazne środowisku naturalnemu, bazujące na innowacyjnych, opatentowanych technologiach bezpieczne dla Ciebie i Twoich najbliższych. Czy wiesz, że farby magnetyczne wcale nie muszą mieć tradycyjnej formy? Benjamin Moore to więcej niż farby - to Twój Styl Życia!