Zaczynamy malowanie! 5 sposobów na to, jak rozpoznać czym wczesniej były malowane ściany w naszym domu

Zaczynamy malowanie! 5 sposobów na to, jak rozpoznać czym wczesniej były malowane ściany w naszym domu

Zaczynamy malowanie! 5 sposobów na to, jak rozpoznać czym wczesniej były malowane ściany w naszym domu

Zastanawiasz się, jaką farbą wcześniej malowane były ściany w Twoim mieszkaniu?

Radzimy zapoznać się z tematem nim złapiemy za wałek, ponieważ ta często pomijana kwestia potrafi przesądzić o sukcesie remontu. Od tego, czym wcześniej pomalowano ściany będzie zależała przyczepność i trwałość kolejnych warstw farb, a także tapet, efektów dekoracyjnych oraz tynków strukturalnych.

Oto lista tricków dzięki którym szybko sprawdzisz z jaką powłoką masz do czynienia. Koniecznie zajrzyj do naszego poradnika!

Nie kombinuj. Wprawne oko i proste metody…

Dokładnie obejrzyj ścianę - stopień połysku ma spore znaczenie!

Jeżeli powierzchnia świeci się, masz najprawdopodobniej do czynienia z najpopularniejszą obecnie farbą organiczną, np. dyspersyjną (w zależności od producenta nazywaną także lateksową lub emulsyjną).

Jeżeli wymalowanie dodatkowo jest elastyczne i nie kruszy się przy nacinaniu nożykiem, a przetarcie drobnoziarnistym papierem ściernym powoduje „zaklejanie” jego powierzchni ciernej - właśnie masz kolejne dowody na poparcie tej tezy.

Jeżeli powierzchnia jest w pełni matowa, kruszy się przy nacięciu ostrym nożykiem i szlifuje papierem ściernym bez zatykania jego struktury, zapewne ściana pomalowana została farbą mineralną – wapienną, silikatową lub cementową. Często farba wapienna lub klejowa po prostu ściera się (kreduje) przy przecieraniu dłonią, co widać doskonale na poniższym zdjęciu.

Próba z wodą

Zwykłe zwilżenie ściany czystą wodą może dać cenną wskazówkę na temat rodzaju istniejącej farby. Farby mineralne mocno wchłaniają wilgoć, ale pamiętaj że identycznie zachowują się najsłabsze farby – dyspersyjne, lateksowe czy emulsyjne. A co z farbami klejowymi? Co ciekawe, pod wpływem szorowania wypłuczą się całkowicie! Bezwarunkowo musimy je usunąć z podłoża przed gruntowaniem i malowaniem.

Farba organiczna czy farba mineralna?

Próba z wodą wykazała, że na podłożu jest bardzo chłonna farba. Ale czy to farba mineralna (wapienna, silikatowa, cementowa) czy wspomniana słaba farba dyspersyjna np. akrylowa? Sprawdzimy to w kolejnym teście.

Sposób na twardziela… Palenie żywym ogniem

Zeskrob ze ściany fragmenty wymalowania i umieść drobinki w próbówce, a następnie ogrzewaj nad palnikiem lub zapalniczką. Jeżeli zobaczysz czarny dym wydobywający się z próbówki, masz do czynienia z farbą organiczną, najpewniej dyspersyjną. Może to być również farba alkidowa, co prawda niezbyt popularna w przypadku malowania ścian, ponieważ służy raczej do futryn i drzwi, ale… jeśli dodatkowo na ścianach probówki osiadły kryształki, to na pewno trafiliśmy właśnie na nią.
Jeżeli nie obserwujesz czarnego dymu, z pewnością podgrzewasz farbę mineralną (wapienną, silikatową lub cementową).

Bez kwasu się nie obejdzie… czyli wyższa szkoła jazdy

UWAGA - tę metodę polecamy tylko najbardziej zagorzałym wielbicielom eksperymentów!

Jeśli pomimo wykonania wszystkich opisanych testów dalej nie masz pojęcia, czym wcześniej były pomalowane Twoje ściany, załóż ochronne okulary, rękawice odporne na chemikalia i do próbówki z fragmentami wymalowania dodaj kilka kropel kwasu solnego.

Pieni się? Najbardziej „buzują” farby wapienne i cementowe. Jeśli piany jest mało lub nie ma jej wcale, masz wszelkie podstawy by podejrzewać, że w próbówce znajduje się farba silikatowa.
Obecnie farby cementowe nie są stosowane do malowania wnętrz i elewacji dlatego istnieje znikome prawdopodobieństwo, że ściany Twojego mieszkania pomalowano właśnie nimi.

To co z tym wapnem?

Farbę wapienną zidentyfikujesz po sile przyczepności do podłoża, sprawdzając kruchość warstwy malarskiej oraz zmywając ją wodą.

Zasadniczo wymalowania wapienne w porównaniu z cementowymi i silikatowymi wykazują znacznie mniejszą odporność i wytrzymałość mechaniczną.
Tradycyjna farba silikatowa posiada doskonałą przyczepność ponieważ łączy się chemicznie z mineralnym podłożem i często niemożliwe jest rozdzielenie tych warstw.
Koniecznie usuń warstwy wapienne z podłoża przed gruntowaniem i malowaniem.

Głowa pęka od nadmiaru rodzajów farb? Mamy ściągawkę.

Farby mineralne, silikatowe, wapienne, organiczne, dyspersyjne i lateksowe….
Spokojnie poniżej znajdziesz podział farb ze względu na rodzaj zastosowanego spoiwa. Teraz wszystko jest jasne 😉

Zobacz także:

8 marca 2024

REGAL SELECT – ANTY imprezowy GOŚĆ”…

Było miło i po imprezie. Czas ocenić straty, a raczej ściany… Frekwencja to podstawa… Ostatnio wyprawiłam niezłe przyjęcie. Zaprosiłam znajomych wraz z dziećmi i… nie […]

4 lutego 2024

Drugie życie mebli

Nie wyrzucaj starych mebli... Otaczają nas zewsząd... Towarzyszą wnętrzom niezależnie od stylu. Niekiedy jednak, z biegiem lat zwyczajnie nudzą się. Zanim jednak podejmiesz ostateczną decyzję […]

16 stycznia 2024

Na TY z Betty Moore - VIVA DESIGN

Witajcie w kolejnej edycji z serii rozmów „Na TY z Betty Moore”. Tym razem przejdę na Ty z Barbarą i Marcinem Steciak z pracowni „VIVA […]

1 2 3 16
RODO i Polityka Prywatności
Cookies
Regulamin sklepu
Terms & Conditions
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram