Zaczynamy malowanie! 5 sposobów na to, jak rozpoznać czym wczesniej były malowane ściany w naszym domu

Zaczynamy malowanie! 5 sposobów na to, jak rozpoznać czym wczesniej były malowane ściany w naszym domu

Zaczynamy malowanie! 5 sposobów na to, jak rozpoznać czym wczesniej były malowane ściany w naszym domu

Zastanawiasz się, jaką farbą wcześniej malowane były ściany w Twoim mieszkaniu?

Radzimy zapoznać się z tematem nim złapiemy za wałek, ponieważ ta często pomijana kwestia potrafi przesądzić o sukcesie remontu. Od tego, czym wcześniej pomalowano ściany będzie zależała przyczepność i trwałość kolejnych warstw farb, a także tapet, efektów dekoracyjnych oraz tynków strukturalnych.

Oto lista tricków dzięki którym szybko sprawdzisz z jaką powłoką masz do czynienia. Koniecznie zajrzyj do naszego poradnika!

Nie kombinuj. Wprawne oko i proste metody…

Dokładnie obejrzyj ścianę - stopień połysku ma spore znaczenie!

Jeżeli powierzchnia świeci się, masz najprawdopodobniej do czynienia z najpopularniejszą obecnie farbą organiczną, np. dyspersyjną (w zależności od producenta nazywaną także lateksową lub emulsyjną).

Jeżeli wymalowanie dodatkowo jest elastyczne i nie kruszy się przy nacinaniu nożykiem, a przetarcie drobnoziarnistym papierem ściernym powoduje „zaklejanie” jego powierzchni ciernej - właśnie masz kolejne dowody na poparcie tej tezy.

Jeżeli powierzchnia jest w pełni matowa, kruszy się przy nacięciu ostrym nożykiem i szlifuje papierem ściernym bez zatykania jego struktury, zapewne ściana pomalowana została farbą mineralną – wapienną, silikatową lub cementową. Często farba wapienna lub klejowa po prostu ściera się (kreduje) przy przecieraniu dłonią, co widać doskonale na poniższym zdjęciu.

Próba z wodą

Zwykłe zwilżenie ściany czystą wodą może dać cenną wskazówkę na temat rodzaju istniejącej farby. Farby mineralne mocno wchłaniają wilgoć, ale pamiętaj że identycznie zachowują się najsłabsze farby – dyspersyjne, lateksowe czy emulsyjne. A co z farbami klejowymi? Co ciekawe, pod wpływem szorowania wypłuczą się całkowicie! Bezwarunkowo musimy je usunąć z podłoża przed gruntowaniem i malowaniem.

Farba organiczna czy farba mineralna?

Próba z wodą wykazała, że na podłożu jest bardzo chłonna farba. Ale czy to farba mineralna (wapienna, silikatowa, cementowa) czy wspomniana słaba farba dyspersyjna np. akrylowa? Sprawdzimy to w kolejnym teście.

Sposób na twardziela… Palenie żywym ogniem

Zeskrob ze ściany fragmenty wymalowania i umieść drobinki w próbówce, a następnie ogrzewaj nad palnikiem lub zapalniczką. Jeżeli zobaczysz czarny dym wydobywający się z próbówki, masz do czynienia z farbą organiczną, najpewniej dyspersyjną. Może to być również farba alkidowa, co prawda niezbyt popularna w przypadku malowania ścian, ponieważ służy raczej do futryn i drzwi, ale… jeśli dodatkowo na ścianach probówki osiadły kryształki, to na pewno trafiliśmy właśnie na nią.
Jeżeli nie obserwujesz czarnego dymu, z pewnością podgrzewasz farbę mineralną (wapienną, silikatową lub cementową).

Bez kwasu się nie obejdzie… czyli wyższa szkoła jazdy

UWAGA - tę metodę polecamy tylko najbardziej zagorzałym wielbicielom eksperymentów!

Jeśli pomimo wykonania wszystkich opisanych testów dalej nie masz pojęcia, czym wcześniej były pomalowane Twoje ściany, załóż ochronne okulary, rękawice odporne na chemikalia i do próbówki z fragmentami wymalowania dodaj kilka kropel kwasu solnego.

Pieni się? Najbardziej „buzują” farby wapienne i cementowe. Jeśli piany jest mało lub nie ma jej wcale, masz wszelkie podstawy by podejrzewać, że w próbówce znajduje się farba silikatowa.
Obecnie farby cementowe nie są stosowane do malowania wnętrz i elewacji dlatego istnieje znikome prawdopodobieństwo, że ściany Twojego mieszkania pomalowano właśnie nimi.

To co z tym wapnem?

Farbę wapienną zidentyfikujesz po sile przyczepności do podłoża, sprawdzając kruchość warstwy malarskiej oraz zmywając ją wodą.

Zasadniczo wymalowania wapienne w porównaniu z cementowymi i silikatowymi wykazują znacznie mniejszą odporność i wytrzymałość mechaniczną.
Tradycyjna farba silikatowa posiada doskonałą przyczepność ponieważ łączy się chemicznie z mineralnym podłożem i często niemożliwe jest rozdzielenie tych warstw.
Koniecznie usuń warstwy wapienne z podłoża przed gruntowaniem i malowaniem.

Głowa pęka od nadmiaru rodzajów farb? Mamy ściągawkę.

Farby mineralne, silikatowe, wapienne, organiczne, dyspersyjne i lateksowe….
Spokojnie poniżej znajdziesz podział farb ze względu na rodzaj zastosowanego spoiwa. Teraz wszystko jest jasne 😉

Zobacz także:

28 września 2023

Sztafeta "COTY by Benjamin Moore" kolejne okrążenie!

Sztafeta "COTY by Benjamin Moore" biegnie niestrudzenie! Właśnie zbliżamy się do końca kolejnego okrążenia, którego bohaterem jest Kolor Roku 2023! Nieco historii Kolorowa sztafeta Benjamin […]

28 września 2023

Sztafeta "COTY by Benjamin Moore" trwa!

Na początku był chaos, a później kolor…NIE! Na początku było wapno… Właśnie na tym spoiwie wytworzona została słynna farba „Moore’s® Prepared Calsom Finish” – pierwsze […]

10 lipca 2023

NIE dla "CZARNYCH ŚLADÓW"!

Benjamin Moore WYPOWIEDZIAŁ WOJNĘ „CZARNYM ŚLADOM”! Pięknie pomalowany korytarz mieszkania, świeżo odnowiona klatka schodowa i nieskazitelna biel na ścianach w apartamencie na wynajem. W korytarzu […]

1 2 3 16
RODO i Polityka Prywatności
Cookies
Regulamin sklepu
Terms & Conditions
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram