Artystyczna Okrężna

Artystyczna Okrężna

Artystyczna Okrężna

10.12.2018
10 grudnia 2018

 

Dwóch wyjątkowych Artystów, doskonale znanych, także w USA.

W sobotnie, późne popołudnie 8 grudnia 2018 roku na warszawskiej Sadybie podczas corocznej imprezy „Artystyczna Okrężna” odbyły się wernisaże – malarza, ilustratora i grafika Andrzeja Dudzińskiego oraz Janusza Kapusty, rysownika, architekta i scenografa, który ujął nieskończoność w formie nowej bryły geometrycznej K-DRON.
Podziwiano obrazy malowane na żywo farbami marki Benjamin Moore i z ogromnym zaciekawieniem słuchano opowieści o wielkim odkryciu.
Znani m.in. z The Washington Post, The New York Times, The Boston Globe… 
W jaki sposób udało się zaprosić tych dwóch wybitnych twórców, współpracujących z wielkimi amerykańskimi wydawnictwami na cykliczną imprezę „Artystyczna Okrężna” (nazwa pochodzi od nazwy ulicy)? 
To zasługa pomysłodawczyni wydarzenia Katarzyny Derkacz-Gajewskiej, właścicielki „PRACOWNI SZTUKI DZIECKA” z warszawskiej Sadyby.
METROPOLITAN  
KOLORU ROKU 2019 marki Benjamin Moore – METROPOLITAN AF-690 był jednym z 13 wybranych przez DUDI’ego do stworzenia obrazów na bardzo nietypowym podłożu – taflach błyszczącego plexi.
Jednak dzięki temu sprytnemu zabiegowi wszyscy mogli obserwować proces malowania zarówno od środka tymczasowej pracowni, jak i od zewnątrz. Napięcie potęgowała muzyka autorstwa Barta Pałygi, która nadała wydarzeniu wręcz mistyczny wymiar.
Każdy ruch Artysty połączony był z odpowiednim dźwiękiem. Każde pociągnięcie narzędzia malarskiego było wynikiem emocji i związanej z nią reakcji Andrzeja Dudzińskiego. Nie często zdarza się obserwować cały proces tworzenia dzieła, który z natury rzeczy jest swego rodzaju zapisem własnych uczuć.
Jak się okazało nazwa METROPOLITAN zapadła na zawsze w pamięć Janusza Kapusty, odkrywcy K-DRONA. 
To właśnie spotkanie w Metropolitan Museum w Nowym Jorku z uznanym matematykiem Stanisławem Kwapieniem stało się kamieniem milowym na dalszej ścieżce kariery artysty i miało kluczowy wpływ na uznanie odkrycia nowej figury geometrycznej.
K-DRON 
Pewnego dnia, w drodze na wykład, Janusz Kapusta zadał sobie pytanie „Jak narysować nieskończoność?”. Zaintrygowany po powrocie do domu zaczął rysować. Efekt końcowy: dwie symetryczne piramidy - jedna jakby wchodząca w kartkę, druga z niej wychodząca.
W ten oto sposób, dnia 11 stycznia 1985 roku w Nowym Jorku Janusz Kapusta rysownik, architekt i scenograf odkrył K-DRONA. 
Figura nadal posiada ogromny potencjał do wykorzystania w różnych dziedzinach przemysłu. Najlepiej możliwości te przedstawił sam Janusz Kapusta w trakcie prezentacji opowiadając pewną anegdotkę. A sprawa dotyczyła spotkania z pewnym amerykańskim milionerem który po przedstawieniu historii odkrycia i omówieniu specyfiki K-DRONA powiedział „Andrzej po coś ty to odkrył?"... 
„ARTYSTYCZNA” ŁĄCZY
Wernisaże oficjalnie otworzył Burmistrz Dzielnicy Mokotów Rafał Miastowski oraz Katarzyna Derkacz-Gajewska z PRACOWNI SZTUKI DZIECKA.
Imprezie towarzyszył szereg dodatkowych atrakcji, między innymi konkurs na lepienie najdłuższego łańcucha oraz targ artystyczny.
A rozgrzewał nas aromatyczny czerwony barszcz serwowany przez Restaurację Zegarmistrzowska zlokalizowaną na drugim końcu ul. Okrężnej.
Być może za rok impreza rozciągnie się także na drugą stronę, tam gdzie mieści się salon farb Benjamin Moore (okrężna 36) oraz wspomniana restauracja.  
Obrazy Andrzeja Dudzińskiego, tworzone w tak specyficznych warunkach i pod wpływem muzyki Barta Pałygi, można podziwiać na witrynach przy ul. Okrężnej 5a w Warszawie przez najbliższe dwa tygodnie.
W imieniu marki Benjamin Moore dziękujemy Artystom oraz Organizatorce za zaproszenie do udziału w doskonałej i jakże twórczej Artystycznej Okrężnej.

Zobacz także:

8 marca 2024

REGAL SELECT – ANTY imprezowy GOŚĆ”…

Było miło i po imprezie. Czas ocenić straty, a raczej ściany… Frekwencja to podstawa… Ostatnio wyprawiłam niezłe przyjęcie. Zaprosiłam znajomych wraz z dziećmi i… nie […]

4 lutego 2024

Drugie życie mebli

Nie wyrzucaj starych mebli... Otaczają nas zewsząd... Towarzyszą wnętrzom niezależnie od stylu. Niekiedy jednak, z biegiem lat zwyczajnie nudzą się. Zanim jednak podejmiesz ostateczną decyzję […]

16 stycznia 2024

Na TY z Betty Moore - VIVA DESIGN

Witajcie w kolejnej edycji z serii rozmów „Na TY z Betty Moore”. Tym razem przejdę na Ty z Barbarą i Marcinem Steciak z pracowni „VIVA […]

1 2 3 16
RODO i Polityka Prywatności
Cookies
Regulamin sklepu
Terms & Conditions
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram