Benjamin Moore prezentuje KOLOR ROKU 2019!

Benjamin Moore prezentuje KOLOR ROKU 2019!

Benjamin Moore prezentuje KOLOR ROKU 2019!

15.10.2018

Benjamin Moore, producent legendarnych farb, ogłosił KOLOR ROKU 2019.

METROPOLITAN AF 690 - relaksujący, opanowany, elegancki i wyrafinowany. Pierwsza oficjalna prezentacja miała miejsce podczas eventu w Seagram Building w Nowym Jorku.

Dlaczego srebrzysto-szary odcień otrzymał ten zaszczytny tytuł? 

Pause… 

Ellen O’Neill, Director of Strategic Design Intelligence koncernu Benjamin Moore & Co., wraz ze swoim teamem co roku przemierza świat w poszukiwaniu jednego, wyjątkowego koloru. W 2018 roku niczym ładunek eksplodowała gorąca, energetyczna czerwień - Caliente. Tym razem było zupełnie inaczej. 

Pomiary nastrojów pokazały, że ludzie pragną spokoju i ciszy kojarzonej ze spowitą we mgle Anglią, klimatem z portretu Michelle Obama autorstwa Amy Sherald, słodkiej ciszy panującej w muzeum Noguchi zlokalizowanym w cichym zakątku Queens w Nowym Jorku, a nawet z nowym - nieco dziwacznym, srebrzystym kolorem włosów zwanym „mushroom”.

„Przeczytałam o tym sześć miesięcy temu i od razu zapisałam w podręcznym notatniku” - wspomina Ellen O’Neill i dodaje „Około półtora miesiąca po tym, jak ogłosiliśmy intensywny, a wręcz agresywny kolor roku 2018 - czerwień Caliente, odwiedziłam Londyn, by wziąć udział w jednym z paneli dyskusyjnych dotyczących kolorów. Doskonale pamiętam wizytę w National Portrait Gallery, gdy patrzyłam na obraz Gerharda Richtera usłyszałam przesłanie – szary kolorem obojętności. Wybuchłam śmiechem i powiedziałam - O mój Boże, jakież to prawdziwe”. 

Metropolitan glamour…

Stało się oczywiste, z której palety odcieni wybrany zostanie koloru roku. Łowczynie trendów chciały jednak, aby szarość była nietypowa i nieco „industrialna”.

Dlatego początkowo myślały nawet o odcieniu metalicznym. Stąd pomysł, aby po raz pierwszy w historii zaprezentować, w co roku wydawanej broszurze, kolor w dwóch stopniach połysku - półmat (eggshell) oraz półpołysk (semi-gloss).

Jak twierdzi Ellen O’Neill, METROPOLITAN wnosi do wnętrz spokój. Wykorzystanie go w różnych stopniach połysku pozwala uzyskać efekt wytworności lub strukturę. 

METROPOLITAN jest wszechstronny. Gdy widzimy go na próbce we wzorniku, możemy odnieść wrażenie, że nie stoi za nim żadna historia. Jednak w rzeczywistości wybrany kolor jest metameryczny (zmienia kolor pod wpływem różnego rodzaju oświetlenia) i często miło zaskakuje.

Widać to doskonale na zdjęciach wnętrz pomalowanych na kolor METROPOLITAN. Zauważymy naturalną grę światła i cienia - ta wyjątkowa szarość potrafi zmienić klimat wnętrz.

Kontemplacja i równowaga 

„To kolor z neutralnego spektrum palety, który odwołuje się do kontemplacyjnego stanu umysłu. Pozbawiona agresji, skromna, ale równocześnie efektowna szarość stanowi kojący i wpływowy środek wyrazu" - wyjaśnia Ellen O’Neill.

Kolor roku 2019 doskonale współgra z innymi odcieniami np. różem, zielenią, błękitem, beżem. Jest na tyle uniwersalny, że może być stosowany samodzielnie lub jako idealne tło dla innych kolorów.

Czy szary jest bezpieczny? 

Ellen O’Neill wyjaśnia - „Chcę oddzielić piękno palety szarości od ogólnego przekonania ludzi, iż używają jej dlatego, że boją się koloru. Myślę, że to znaczne uproszczenie. Szarość naprawdę jest piękna i ważna. Właśnie dlatego jest tak popularna, a nie z powodu tego, że ludzie myślą, iż jest bezpieczna. Kiedy zaczniesz ją zauważać gdziekolwiek: w specyficznej siwiźnie włosów "mushroom", zwierzętach czy w kamiennych ścianach, zauważysz, że coś w tym jest”.  

Zobacz także:

8 marca 2024

REGAL SELECT – ANTY imprezowy GOŚĆ”…

Było miło i po imprezie. Czas ocenić straty, a raczej ściany… Frekwencja to podstawa… Ostatnio wyprawiłam niezłe przyjęcie. Zaprosiłam znajomych wraz z dziećmi i… nie […]

4 lutego 2024

Drugie życie mebli

Nie wyrzucaj starych mebli... Otaczają nas zewsząd... Towarzyszą wnętrzom niezależnie od stylu. Niekiedy jednak, z biegiem lat zwyczajnie nudzą się. Zanim jednak podejmiesz ostateczną decyzję […]

16 stycznia 2024

Na TY z Betty Moore - VIVA DESIGN

Witajcie w kolejnej edycji z serii rozmów „Na TY z Betty Moore”. Tym razem przejdę na Ty z Barbarą i Marcinem Steciak z pracowni „VIVA […]

1 2 3 16
RODO i Polityka Prywatności
Cookies
Regulamin sklepu
Terms & Conditions
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram