Na TY z Betty Moore - Dominika Jurczak

Na TY z Betty Moore - Dominika Jurczak

Betty Moore: Cześć Dominiko. Cieszę się, że znalazłaś czas, żeby się spotkać, chwilę porozmawiać i w końcu poznać…offline 😉

Dominika Jurczak: Cześć Betty, miło Cię poznać osobiście. Wiele o Tobie słyszałam i tym bardziej cieszę się, że mogę być gościnią Twojego słynnego bloga 🙂

Betty Moore: Namiętnie śledzę Twoje projekty w social mediach. Wiemy, że każdy z nich jest odpowiedzią na potrzeby inwestora. Ale powiedz jaki styl wnętrza lubisz Ty? Co tak naprawdę gra w sercu Dominiki?

Dominika Jurczak: Nie mam swojego ulubionego stylu wnętrz, ponieważ kocham różnorodność, zmiany i w każdej dobrze zaprojektowanej przestrzeni, w każdym stylu czuję się bardzo dobrze. Lubię projektować domy, w których architektura sama w sobie buduje wnętrza. Wówczas stosuję kolorystykę jasną, pastelową, bazującą na kolorach ziemi. Kocham minimalizm i uwielbiam prowokujący eklektyzm oraz styl skandynawski, a także klasykę z elementami Art Deco. Bliski mojemu sercu jest również styl klasyczny z elementami stylu wiktoriańskiego oraz w klimacie Vintage. W takim właśnie stylu stworzyłam swój drugi dom.

Betty Moore: To już wiemy, że Twoje serce bije w rytm różnorodności. A czy bije mocniej pod wpływem jakiegoś określonego koloru?

Dominika Jurczak: Ukończyłam studia na krakowskiej ASP, tak więc malarstwo i praca z kolorem jest mi bardzo bliska. Kolor niesie za sobą emocje, uczucia, potrafi pięknie budować wnętrze i wywierać duży wpływ na nasze postrzeganie otoczenia. Uwielbiam kolory nietuzinkowe, wyszukane i niepowtarzalne. Nie mam ulubionych odcieni, ale z kolekcji Benjamin Moore najbardziej przypadły mi do gustu palety HISTORICAL oraz AFFINITY. Szczególnie upodobałam sobie w ostatnim czasie dwa z nich - THUNDER AF-685 jako odcień bazowy we wnętrzach oraz FLORA AF-470, kolor, który stosuję na niewielkie przestrzenie oraz elementy meblowe.

Betty Moore: Dominiko, a jakie, do tej pory oczywiście, było Twoje największe wyzwanie zawodowe?

Dominika Jurczak: Moim największym wyzwaniem zawodowym jest projektowanie własnych wnętrz domów i mieszkań. Praca z klientami bywa trudna, ale zawsze zostaję przez nich ukierunkowana. Poznaję ich preferencje i już na etapie wstępnej rozmowy buduję w wyobraźni wnętrza, wiem jakie mają oczekiwania, czego nie lubią, a co jest im szczególnie bliskie. Projektowanie wnętrz dla siebie daje nieograniczone możliwości, z drugiej strony niekiedy zbyt wiele chcemy i zbyt dużo się nam podoba.

Betty Moore: Powiedz coś więcej na temat projektowania dla siebie.

Dominika Jurczak: Nie jest łatwo projektować dla siebie i jest to dla mnie największe wyzwanie. Wracam często myślami do rozmowy, którą odbyłam kilkanaście lat temu z moim mężem Krzysztofem. Zapytał mnie w jakim stylu chciałabym mieć mieszkanie, a w przyszłości dom. Odpowiadałam bardzo szczegółowo i miałam sprecyzowane wizje dotyczące stylu, jednak zdałam sobie sprawę, z tego, iż uwielbiam każdy styl i każde „dobre” wnętrze.

Zbyt wiele mnie zachwyca i ciężko jest się zdecydować na konkretne rozwiązania. Pomyślałam wówczas, że świetnie było by posiadać kilka nieruchomości w różnych lokalizacjach i stylach wnętrz nawiązujących do otoczenia. Mój pierwszy podmiejski dom charakteryzował się minimalistyczną bryłą, a wnętrza były typowo skandynawskie. Jednak po kilku latach dotarło do mnie, że kocham Vintage i znacznie lepiej odnajduję się w mniejszych przestrzeniach, we wnętrzach mocno wypełnionych meblami, tapetami, w ciemnych tonacjach kolorystycznych.

Zdałam sobie sprawę, że te „ciasne” wnętrza, nieco bajkowe bądź z innej epoki są mi bliskie, i to właśnie w nich czuję się najbardziej bezpiecznie i komfortowo. Właśnie taki jest nasz obecny dom z 1957 roku w Krośnie wykończony przez nas ponad stuletnią cegłą, z drewnianymi oknami ze szprosami i kamiennymi parapetami. Całe wnętrza wypełnione są ciepłym, ciemnym drewnem oraz sztukateriami i tapetami Williama Morrisa. Moje kolejne wyzwania to apartament w centrum miasta w stylu nowojorskim z lat 20-tych w połączeniu z latami 70-tymi oraz Czarna Chata na skraju lasu, w której wnętrza będą nawiązywały do kultowego serialu Twin Peaks. Mam nadzieje, że w przyszłości pojawi się willa w Andaluzji i wiele innych ciekawych osobistych wyzwań projektowych.

Betty Moore: Pięknie opisujesz te wnętrza. Wszystkie widzę oczami wyobraźni, ale jedno możemy zobaczyć w pełnej krasie :D. Dominiko, w takim razie oddaję Ci głos. Opowiedz nam o swoim domu, o którym wspomniałaś wcześniej.

Dominika Jurczak: Jedną z moich ulubionych realizacji jest projekt własnego domu. Powstał on w oparciu o bardzo indywidualne odczucia dotyczące estetyki i wyobrażenia, jak ma wyglądać „nasze miejsce idealne”. Jak wspomniałam dom wybudowany został w 1957 roku według projektu jednego z krakowskich architektów.

Cała bryła, jak i wnętrza pozostawiliśmy w pierwotnym charakterze i układzie komunikacyjnym. Wnętrza opierają się na stylu klasycznym z elementami eklektyzmu, zawiązują silnie do stylu wiktoriańskiego oraz twórczości Williama Morrisa. To co kochamy najbardziej to styl Vintage oraz ponadczasowa klasyka.

Jesteśmy z mężem parą architektów wnętrz i od 15-tu lat tworzymy naszą autorską pracownię projektową DK Architektura Wnętrz. Pasjonujemy się sztuką, muzyką, filmem, fotografią i naturą. Kochamy meble oraz elementy wyposażenia wnętrz z duszą.

Jak wspomniałam, naszymi ulubionymi paletami barw Benjamin Moore są kolekcje HISTORICAL oraz AFFINITY, i to głównie one stworzyły niepowtarzalny klimat wnętrz naszego domu. Wysublimowane odcienie doskonale ze sobą współgrają. W części dziennej dominują stropy wykończone ciemną zielenią w kolorze DARK OLIVE 2140-30. Wszystkie lamperie zdobi odcień JUTE AF-80.

Wnętrze kuchni, stropy oraz meble wykończono w odcieniu MANCHESTER TAN HC-81.

Stolarka okienna oraz drzwiowa w wszystkich wnętrzach pomalowano na kolor ciepłej szarości THUNDER AF-685.

Sufity w łazienkach i sztukaterie to odcień śmietankowej bieli - DEEP IN THOUGHT AF- 30.

 

Podsumowując, wnętrza domu są pełne ciepła, łączą ze sobą zróżnicowane struktury i wzory oraz elementy sztuki nawiązujące do przeszłości. Przestrzeń jest ergonomiczna i ponadczasowa. Wnętrza swoim charakterem przywołują dawne lata, są przepełnione nostalgią i swego rodzaju wszechobecną „magią”.

Betty Moore: Bardzo Ci dziękuję, że zabrałaś nas we wspaniałą podróż przez swój świat designu 😉 Mam nadzieję, że jeszcze nie raz pojawisz się na moim blogu.

Dominika Jurczak: Również mam taka nadzieję 😊

Betty Moore: Wszystkich miłośników designu zapraszamy na konta prowadzone przez Dominikę, ale również przez Krzysztofa. Linki znajdziecie poniżej.

Dominika Jurczak: Oczywiście! Zapraszamy!

Projekt: Architekt wnętrz Dominika Jurczak ig: dominikajurczak

Fot. Krzysztof Czapor ig: krzysztofczapor

pracownia DK architektura wnętrz ig: dk_architektura_wnetrz

Użyte farby: Scuff-X

Współpraca: salon YES COLOR

Zobacz także:

28 września 2023

Sztafeta "COTY by Benjamin Moore" kolejne okrążenie!

Sztafeta "COTY by Benjamin Moore" biegnie niestrudzenie! Właśnie zbliżamy się do końca kolejnego okrążenia, którego bohaterem jest Kolor Roku 2023! Nieco historii Kolorowa sztafeta Benjamin […]

28 września 2023

Sztafeta "COTY by Benjamin Moore" trwa!

Na początku był chaos, a później kolor…NIE! Na początku było wapno… Właśnie na tym spoiwie wytworzona została słynna farba „Moore’s® Prepared Calsom Finish” – pierwsze […]

10 lipca 2023

NIE dla "CZARNYCH ŚLADÓW"!

Benjamin Moore WYPOWIEDZIAŁ WOJNĘ „CZARNYM ŚLADOM”! Pięknie pomalowany korytarz mieszkania, świeżo odnowiona klatka schodowa i nieskazitelna biel na ścianach w apartamencie na wynajem. W korytarzu […]

1 2 3 16
RODO i Polityka Prywatności
Cookies
Regulamin sklepu
Terms & Conditions
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram