Kolor Roku 2019

Kolor Roku 2019

Kolor Roku 2019 Benjamin Moore "METROPOLITAN AF 690"

METROPOLITAN AF 690 - relaksujący, opanowany, elegancki i wyrafinowany. Pierwsza oficjalna prezentacja miała miejsce podczas eventu w Seagram Building w Nowym Jorku.

Dlaczego srebrzysto-szary odcień otrzymał ten zaszczytny tytuł? 

Pause… 

Ellen O’Neill, Director of Strategic Design Intelligence koncernu Benjamin Moore & Co., wraz ze swoim teamem co roku przemierza świat w poszukiwaniu jednego, wyjątkowego koloru. W 2018 roku niczym ładunek eksplodowała gorąca, energetyczna czerwień - Caliente. Tym razem było zupełnie inaczej. 
Pomiary nastrojów pokazały, że ludzie pragną spokoju i ciszy kojarzonej ze spowitą we mgle Anglią, klimatem z portretu Michelle Obama autorstwa Amy Sherald, słodkiej ciszy panującej w muzeum Noguchi zlokalizowanym w cichym zakątku Queens w Nowym Jorku, a nawet z nowym - nieco dziwacznym, srebrzystym kolorem włosów zwanym „mushroom”.

„Przeczytałam o tym sześć miesięcy temu i od razu zapisałam w podręcznym notatniku” - wspomina Ellen O’Neill i dodaje „Około półtora miesiąca po tym, jak ogłosiliśmy intensywny, a wręcz agresywny kolor roku 2018 - czerwień Caliente, odwiedziłam Londyn, by wziąć udział w jednym z paneli dyskusyjnych dotyczących kolorów. Doskonale pamiętam wizytę w National Portrait Gallery, gdy patrzyłam na obraz Gerharda Richtera usłyszałam przesłanie – szary kolorem obojętności. Wybuchłam śmiechem i powiedziałam - O mój Boże, jakież to prawdziwe”. 

Metropolitan glamour…

Stało się oczywiste, z której palety odcieni wybrany zostanie koloru roku. Łowczynie trendów chciały jednak, aby szarość była nietypowa i nieco „industrialna”. 

Dlatego początkowo myślały nawet o odcieniu metalicznym. Stąd pomysł, aby po raz pierwszy w historii zaprezentować, w co roku wydawanej broszurze, kolor w dwóch stopniach połysku - półmat (eggshell) oraz półpołysk (semi-gloss). 
Jak twierdzi Ellen O’Neill, METROPOLITAN wnosi do wnętrz spokój. Wykorzystanie go w różnych stopniach połysku pozwala uzyskać efekt wytworności lub strukturę. 
METROPOLITAN jest wszechstronny. Gdy widzimy go na próbce we wzorniku, możemy odnieść wrażenie, że nie stoi za nim żadna historia. Jednak w rzeczywistości wybrany kolor jest metameryczny (zmienia kolor pod wpływem różnego rodzaju oświetlenia) i często miło zaskakuje. 

Widać to doskonale na zdjęciach wnętrz pomalowanych na kolor METROPOLITAN. Zauważymy naturalną grę światła i cienia - ta wyjątkowa szarość potrafi zmienić klimat wnętrz.  

Kontemplacja i równowaga 

„To kolor z neutralnego spektrum palety, który odwołuje się do kontemplacyjnego stanu umysłu. Pozbawiona agresji, skromna, ale równocześnie efektowna szarość stanowi kojący i wpływowy środek wyrazu" - wyjaśnia Ellen O’Neill.    

Kolor roku 2019 doskonale współgra z innymi odcieniami np. różem, zielenią, błękitem, beżem. Jest na tyle uniwersalny, że może być stosowany samodzielnie lub jako idealne tło dla innych kolorów. 

Czy szary jest bezpieczny? 

Ellen O’Neill wyjaśnia - „Chcę oddzielić piękno palety szarości od ogólnego przekonania ludzi, iż używają jej dlatego, że boją się koloru. Myślę, że to znaczne uproszczenie. Szarość naprawdę jest piękna i ważna. Właśnie dlatego jest tak popularna, a nie z powodu tego, że ludzie myślą, iż jest bezpieczna. Kiedy zaczniesz ją zauważać gdziekolwiek: w specyficznej siwiźnie włosów "mushroom", zwierzętach czy w kamiennych ścianach, zauważysz, że coś w tym jest”.  

GALERIA

RODO i Polityka Prywatności
Cookies
Regulamin sklepu
Terms & Conditions
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram