Kolor Roku 2024

Kolor Roku 2024

Blue Nova 825/CC-860 - NOWA, NIEBIESKA GWIAZDA na niebie…

Doceń wyjątkowość każdego dnia i poszerz horyzonty z inspirującym odcieniem Blue Nova 825 – KOLOREM ROKU 2024!
Głęboki błękit nie tylko przywołuje cienie widziane przez obiektyw teleskopu, ale jego oficjalne ogłoszenie odbyło się w siedzibie firmy Blue Origin w Cape Canaveral na Florydzie na terenie „Centrum Kosmicznego”. Miejsce nie jest przypadkowe, ponieważ firma, założona przez słynnego Jeffa Bezosa, zajmuje się projektowaniem statków kosmicznych oraz eksploracją kosmosu.
Blue Nova zaprasza nas do odkrywania nieznanych miejsc.

ŚWIAT PRZECIWSTAWIEŃ i KONTRASTÓW…

Nowe i stare, dzień i noc, światło i ciemność, ciepło i chłód, blisko – daleko, zewsząd otaczają nas kontrasty i przeciwstawne siły. Od tych najprostszych relacji po najbardziej złożone, prowokujące do myślenia – to właśnie te zestawienia kształtują nasze otoczenie.
W roku 2024 rozmowy Łowczyń Trendów koncernu Benjamin Moore i wyniki ich badań skupiły się właśnie na kontrastach i przeciwieństwach.

Jak wybrano ten kolor roku?

Co roku pytanie to słyszą Łowczynie Trendów na czele z Andrea Magno, szefową Color Team koncernu Benjamin Moore & Co.
Tym razem Color Team miał nie lada orzech do zgryzienia selekcjonując wstępnie kilku pretendentów do koloru roku. Niektóre odcienie leżały w ciepłym zakresie koła barw, jednak z czasem szala przechylała się coraz mocniej w rejony chłodniejszych odcieni. Podobnie jak przy układaniu puzzli, Łowczynie tworzyły spójny obraz, wykorzystując różne opcje, by ostatecznie wyłonić Koloru Roku 2024 – Blue Nova 825.
Pomimo pozornie klasycznego wyglądu, kolor Blue Nova 825 okazał się wyjątkowo urzekający.

Ach te przyciągające wzrok kolory…

Blue Nova 825 kontynuuje specyficzny trend rozpoczęty w 2023 roku, wykorzystujący kolory przyciągające wzrok. Ich obecność w naszych domach wyraża osobowość i prezentuje chęć odkrywania odważniejszych zestawień.
„Nadal widzimy, jak projektanci odważnie podchodzą do kolorów” – mówi Andrea Magno, Benjamin Moore's Color Marketing and Development Director koncernu Benjamin Moore & Co. Podobnie jak na pamiątkę z dalekich podróży, „ludzie chcą wprowadzić kolor do swojego domu, a my chcemy kontynuować ten wątek”.
Kolor Roku 2024 to intrygujący niebieski odcień, wyczuwamy w nim jednak nutę czerwieni, dzięki której wpada w atrakcyjny, fioletowy ton. Ten specyficzny dotyk ciepła decyduje, że Blue Nova jest jednocześnie kuszący i pocieszający.
Blue Nova 825 – niebiańska „nowa gwiazda”, jak ją nazywa Andrea Magno – jest obserwowana o specyficznej porze dnia, tuż po zachodzie słońca, kiedy niebo przybiera ciemnoniebieską, niemal fioletową poświatę. Tuż nad ognistym blaskiem promieni zachodzącego słońca. „To urzekający, nieziemski kolor, który jest w pewnym sensie magiczny i może podnosić na duchu” – dodaje.
„To odcień w średnim tonie – nie za ciemny, ani nie za jasny. Więc tak naprawdę nie schodzi na dalszy plan, ale raczej przykuwa naszą uwagę swoją osobowością” - dodaje Sharon Grech, kolejna Łowczyni Trendów
Inna członkini Color Team, Hannah Yeo, Color Marketing and Development Manager w Benjamin Moore & Co., nazywa tegorocznego zwycięzcę idealnym połączeniem błękitu i fioletu. "Blue Nova 825 należy do rodziny chłodnych kolorów, ponieważ jest niebieski, ale ma również lekko czerwony odcień” – mówi – „dzięki czemu może współpracować z wieloma różnymi ciepłymi kolorami”.
Warto zaznaczyć, że bohater roku pod żadnym pozorem nie wtapia się w tło, skutecznie kradnąc naszą uwagę i przyciągając spojrzenia.

Transformacja 22-24

Interesująco wygląda sposób w jaki ewoluowały odcienie granatu i kolor niebieski wybierane do palet trendów marki Benjamin Moore na przestrzeni kilku ostatnich lat.
W 2022 roku pojawił się bardzo głęboki granat Mysterious AF-565. Następnie, w 2023 roku „podkręciliśmy” nasycenie stawiając na zdecydowany Starry Night Blue 2067-20, który daje pewność siebie i jest przeznaczony dla osób o takim właśnie charakterze.
A co z sezonem 2024? Generalnie przeszliśmy do bardziej stonowanej kolorystyki trendów, tym samym wybrany odcień Blue Nova 825 stanowi alternatywę dla klasycznego granatu. Nadal obserwujemy, że Klienci chcą wyjść poza bezpieczną strefę komfortu i eksperymentować z bardziej nasyconymi odcieniami, dzięki czemu KOLOR ROKU 2024 jest dla nich doskonałą opcją.

NIE TYLKO DO ŚCIAN…

Blue Nova 825 to atrakcyjny, godny zaufania odcień, który można zastosować na wyspie kuchennej, szafkach, a nawet drzwiach wejściowych. „Można z nim naprawdę wiele zrobić” – mówi Andrea Magno. „Podoba mi się pomysł zastosowania tego odcienia w matowym wykończeniu, aby uzyskać odczucie aksamitu i naprawdę docenić jego głębię”. Doskonałym rozwiązaniem jest z drugiej strony użycie wykończenia w półpołysku lub satynie, celem osiągnięcia efektu miękkości w sypialni lub jadalni.

Harmonijne zestawienie

Przy okazji omawiania Kolor Roku 2024 nie sposób nie wspomnieć o palecie Trendów Kolorów na nowy sezon, która łącznie obejmuje 10 odcieni.
Prowadząc badania, każda z Łowczyń Trendów odnalazła wiele kontrastów pomiędzy poszczególnymi kolorami. W efekcie wydzielono ciekawe kombinacje, nawiązujące do podstawowych zależności na kole barw, które zostały tak zestawione, by cieszyć, grać nasyceniem i zapadać w pamięć.
Oprócz zestawień wzajemnie uzupełniających się kolorów, Łowczynie dywagowały także nad wykorzystaniem intrygującej gry przeciwieństw – ciepłym/chłodnym, jasnym/ciemnym, etc. Efekty tej dyskusji możemy zaobserwować stosując odpowiednie zestawienia kolorów z COLOR TRENDS 2024 na ścianach i meblach naszych domowych przestrzeni.
Przyjrzyjmy się teraz palecie Trendów Kolorów z dwoma przykładami kontrastów kolorystycznych zastosowanych we wnętrzach, w których wykorzystane zostały zdjęcia z podróży Łowczyń Trendów, w odniesieniu do inspiracyjnego działania Kolor Roku 2024 na pozostałe odcienie.

BLUE NOVA inspiruje…

Gdy Łowczynie Trendów zanurzyły się wygodnych fotelach samolotu zobaczyły spektakularne połączenie – niebieskiego granatu nieba i chmur oraz czerwono-pomarańczowych tonów od zachodzącego słońca.
Przeniosły te doświadczenia na jedno z inspiracyjnych wnętrz, zestawiając chłodny odcień Blue Nova 825 ścian i szafek z ciepłymi akcentami pościeli i zasłon w uroczym odcieniu zbliżonym do Topaz 070. W efekcie wnętrze tętni energią.
W innym przykładzie, we wnętrzu przedstawionym na poniższej fotografii, Blue Nova 825 pięknie harmonizuje z delikatnym White Dove OC-17.
Granicę pomiędzy nimi wyznacza półka, pomalowana na odcień terakoty Topaz 070. Zestawienie wzmacnia czerwono-pomarańczowa sofa, umieszczoną na tle niebieskiego odcienia, co nieco zaskakuje i wprowadza do przestrzeni dynamikę.
A co było inspiracją dla opisanego wnętrza? Jeden z budynków w Singapurze, który wyróżniał się ziemistym pomarańczowym paskiem na tle atramentowoniebieskich ścian.

ODKRYJ NOWĘ GWIAZDĘ na NIEBIE DESIGNU! Odkryj to, co niezwykłe.

Jednak Blue Nova 825 nie jest ostateczną granicą dla Benjamina Moore w 2024 roku. Spektakularne ogłoszenie Kolor Roku oraz prezentacja Trendów Kolorów na nowy sezon rozpoczęły współpracę projektową z organizacją non-profit założoną przez firmę Blue Origin - Club for the Future, która obejmie kwestie projektowe w lokalnych szpitalach oraz promocję „doświadczeń o tematyce kosmicznej” podczas wydarzeń społecznych w celu promowania dziedzin STEM.
STEM to cały koncept łączący NAUKI PRZYRODNICZE (Science), TECHNOLOGIĘ (Technology), INŻYNIERIĘ (Engineering) i MATEMATYKĘ (Math), mający na celu zwiększenie udziału wspomnianych dziedzin w edukacji, aby pomóc dzieciom budować powiązania pomiędzy nimi i lepiej je rozumieć.

GALERIA

RODO i Polityka Prywatności
Cookies
Regulamin sklepu
Terms & Conditions
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram