COLOR TRENDS 2024

COLOR TRENDS 2024

COLOR TRENDS 2024

Poprzez eksplorację nieznanych miejsc, idei i barw odkrywamy nowe horyzonty i nieskończone możliwości twórcze. Paleta TRENDÓW KOLORYSTYCZNYCH marki Benjamin Moore na rok 2024, bazująca na delikatnych kontrastach, czerpie inspiracje z odcieni obserwowanych podczas podróży.

Przeciwstawienia i kontrasty...

W roku 2023 rozmowy Łowczyń Trendów koncernu Benjamin Moore i wyniki ich badań skupiły się na kontrastach i przeciwieństwach. 
Twierdzimy, że przeciwieństwa przyciągają się, ale czy mamy na myśli elementy pozornie różne, które wzajemnie się uzupełniają?
Poszukiwanie odpowiedzi na to pytanie doprowadziły w efekcie do opracowania Trendów Kolorystycznych na sezon 2024.

Ahoj przygodo!

„Nowa paleta to opowieść o przygodzie, dwoistości i zestawieniu światła - ciemności, ciepła - chłodu oraz doświadczeń bliskich - dalekich” – tłumaczy Sharon Grech, Media Spokesperson, Colour Marketing Development w Benjamin Moore & Co.

Dwa wątki narracji kolorystycznej na 2024 rok.

Pierwszy temat koncentruje się na związkach pomiędzy kolorami dopełniającymi i kontrastującymi.
Podczas badań, analiz obrazów i w dyskusjach prowadzonych przez Łowczynie Trendów, wciąż przewijało się zagadnienie zestawień kolorystycznych uzupełniających się i kontrastowych.
Podczas podróży członkiń Color Team temat ten powracał niczym jak bumerang w instalacjach artystycznych, w dziełach znanych mistrzów, wystawach poświęconym różnym kulturom, gdzie tekstylia i inne artefakty przepełniał kolor oraz bogate wzornictwo, czy w architekturze.
To również była główna przyczyna, dla której Łowczynie Trendów często zatrzymywały się, by zrobić zdjęcie, uchwycić ulotne chwile w najbliższym otoczeniu.
Wspomniany temat pojawiał się niezależnie od tego, czy obiekt zainteresowania stanowiły nowe rzeczy lub dzieła współczesne/nowoczesne, czy też te pochodzące sprzed setek lat.
Czas na omówienie drugiego tematu, który jest nie tylko odzwierciedleniem najnowszych makro trendów, ale wykazuje również nawiązanie do naszych osobistych relacji z kolorem – potrzebą nowych doświadczeń.
Wspomniane, kluczowe makro trendy obejmują silne poczucie nostalgii, zrównoważony rozwój, którym kierujemy się praktycznie w każdej dziedzinie życia. Budowanie prawdziwych, trwałych relacji, zyskiwanie nowych doświadczeń i docenienie na nowo odkrytej wartości czasu.
Obserwujemy potrzebę dążenia do przeżycia przygody, oderwania się od codzienności i zmiany scenerii, która wzbogaci naszą codzienność. Nie istotne czy posłużą nam do tego dalsze czy bliższe podróże. Część członkiń Color Team pragnęła pokonać tysiące mil, by odkryć czar egzotycznych miejsc, podczas gdy innym wystarczył jednodniowy wypad samochodem za miasto.
W trakcie podróży gromadzimy wspomnienia, swego rodzaju „kolorowe pamiątki”, które wpływają na nasze wybory kolorystyczne. Kiedy przywołujemy obrazy utrwalone w naszych wspomnieniach, często charakter danego miejsca kształtują barwy geograficzne typowe dla regionu. Dodatkowo jego kultura oraz historia czynią te miejsca wyjątkowymi.
Kolekcjonowanie tzw. „migawek kolorystycznych”, z bliskich i dalekich podróży, jest stałą częścią procesu wytyczania trendów kolorystycznych. Był on szczególnie mocny i wyrazisty podczas wyborów kolorystyki na sezon 2024.

Pora na deser...

Prowadząc badania, każda z Łowczyń Trendów odnalazła wiele kontrastów pomiędzy poszczególnymi kolorami. W efekcie wydzielono ciekawe kombinacje, nawiązujące do podstawowych zależności na kole barw. Zostały one tak zestawione, by cieszyć, grać nasyceniem i zapadać w pamięć.
Oprócz zestawień wzajemnie uzupełniających się kolorów, Łowczynie dywagowały także nad wykorzystaniem intrygującej gry przeciwieństw – ciepłym/chłodnym, jasnym/ciemnym, etc. Efekty tej dyskusji możemy zaobserwować stosując odpowiednie zestawienia kolorów z COLOR TRENDS 2024 na ścianach i meblach naszych domowych przestrzeni.

Kolor Roku 2024 – inspiruje i daje nadzieję…

Kolor Roku 2024 to intrygujący niebieski odcień z nutą czerwieni, dzięki której wpada w atrakcyjny, fioletowy ton. Ten specyficzny dotyk ciepła decyduje, że Blue Nova 825 jest jednocześnie kuszący i pocieszający.
Blue Nova 825 – niebiańska „Nowa Gwiazda”, jak ją nazywa Andrea Magno – jest obserwowana o specyficznej porze dnia, tuż po zachodzie słońca, kiedy niebo przybiera ciemnoniebieską, niemal fioletową poświatę tuż nad ognistym blaskiem promieni zachodzącego słońca. „To urzekający, nieziemski kolor, który jest w pewnym sensie magiczny i może podnosić na duchu” – dodaje.
„To odcień w średnim tonie – nie za ciemny ani nie za jasny. Więc tak naprawdę nie schodzi na dalszy plan, ale raczej przykuwa naszą uwagę swoją osobowością” - dodaje Sharon Grech, kolejna Łowczyni Trendów.
Gdy Łowczynie Trendów zanurzyły się w wygodnych fotelach samolotu, zobaczyły spektakularne połączenie – niebieskiego granatu nieba i chmur oraz czerwono-pomarańczowych tonów zachodzącego słońca.
Przeniosły te doświadczenia na jedno z inspiracyjnych wnętrz, zestawiając chłodny odcień Blue Nova 825na ścianach z ciepłymi akcentami pościeli i zasłon w uroczym odcieniu zbliżonym do Topaz 070. W efekcie uzyskano wnętrze, które tętni energią.
W innym przykładzie, we wnętrzu przedstawionym na poniższej fotografii Blue Nova 825 pięknie harmonizuje z delikatną, kremową bielą White Dove OC-17.
Granicę pomiędzy nimi wyznacza półka, pomalowana na odcień rdzawej terakoty Topaz 070. Zestawienie wzmacnia czerwono-pomarańczowa sofa, która wprowadza do przestrzeni dynamikę.
A co było inspiracją dla opisanego wnętrza? Jeden z budynków w Singapurze, który wyróżniał się ziemistym pomarańczowym paskiem na tle atramentowoniebieskiej ściany.

Zanurz się w kolorze

Malując ściany, ramy okien, listwy wykończeniowe i sufit w tym samym kolorze, cała przestrzeń została spowita tym bogatym, biżuteryjnym odcieniem, zgodnie z dążeniem do zanurzania się w kolorze.
Przedstawiony pokój jest przesiąknięty żywymi kolorami, podobnie jak ujęcie z podróży. Bogata kompozycja kwiatowa w jednej z londyńskich dzielnic.

DELIKATNY Antigue Pewter 1560 

W tym połączeniu panuje przyjemny, delikatny poziom kontrastu, który sprawia, że jest to zestawienie bardzo przystępne i wyrafinowane.
Ta kompilacja przypomina zdjęcie z wycieczki do Muzeum Isabelli Stewart Gardner w Bostonie. Do miejsca, gdzie ściany dziedzińca są delikatnie różowe, ozdobione roślinami stanowiącymi część oryginalnego projektu Fredericka Law Olmsteada.
Antique Pewter 1560 doskonale prezentuje się na ścianach rozświetlonych promieniami naturalnego światła, wpadającego przez otwarte drzwi. Warto zwrócić uwagę, że drzwi również wymalowano w kolorze Antique Pewter 1560, co dodało całości pomieszczenia elegancji.

Magiczny zachód słońca w górach Ayers Rock w Australii

Kolejna inspiracja to ściana w spokojnym odcieniu fioletu Hazy Lilac 2116-40, która tworzy ulotne niemal tło dla kapryśnego fotela w kształcie kokardki w kolorze Honeybee CSP-950 z palety Color Stories®.
Inspiracją dla tego wysublimowanego połączenia kolorów było zdjęcie z zachodem słońca w górach Ayers Rock w Australii. Delikatne fioletowo-błękitne odcienie nieba podkreślają ostatnie żółte barwy słońca przed zachodem.

Co za KONTRAST!

Połączenie dwóch kolejnych odcieni trendowych – bieli White Dove OC-17 i niemal czarnej zieleni Regent Green 2136-20 buduje dramaturgię wnętrza z uwagi na zdecydowany kontrast. Szczególnie spektakularny efekt osiągamy w pomieszczeniu z wyjątkowo wysokimi sufitami i możliwością podkreślenia wszystkich detali architektonicznych.
White Dove OC-17, to wyjątkowo neutralny odcień, stanowiący jednocześnie wyjątkową odmianę tradycyjnej bieli. Można go bardzo łatwo łączyć z innymi odcieniami, co czyni go jednym z najbardziej popularnych kolorów w każdym sezonie.
Regent Green 2136-20 to dostojna zieleń, urzekająca swą głębią i wspaniałym bardzo ciemnym odcieniem. W niektórych warunkach oświetleniowych Regent Green 2136-20 może być mylony z czernią. Jednak, gdy światło pada na ścianę pomalowaną w tym kolorze, widać wyraźnie jak przebija jego prawdziwy zielony charakter. Ostre zestawienia kontrastowe doskonale eksponują detale wystroju wnętrza.
A co było bezpośrednią inspiracją dla obecności Regent Green 2136-20 w Trendach 2024? Głęboki odcień zieleni drzew na Kostaryce, skontrastowany z tłem kłębiących się białych chmur.

Połączenia idealne

Oto dwa kolejne przykłady użycia kontrastujących kolorów, ale w bardziej subtelny sposób. Klatka schodowa w kolorze White Dove OC-17 podkreśla piękne zaokrąglenia ścian, podczas gdy Topaz 070 tworzy solidną bazę dla przestrzeni pod schodami, zapewniając równowagę.
Kontrastowe kolory sprawdzą się również w sąsiadujących ze sobą wnętrzach. Zanurz się w kolorze i pomaluj całe wnętrze na odcień zgaszonej zieleni Antique Pewter 1560. Natomiast pomieszczenie poprzedzające pomaluj w kolorze pastelowego różu Pristine OC-75. Efekt? Taki jak na zdjęciu powyżej! Intrygujący kontrast pomiędzy odcieniami - chłodnym, ziemistym Antique Pewter 1560, a jasnym i ciepłym Pristine OC-75.

Równowaga pomiędzy ciepłem i zimnem

Naszą nową paletę trendów charakteryzuje równowaga pomiędzy ciepłą i chłodną tonacją, co obserwujemy na zaprezentowanych powyżej zdjęciach.
Błękit Polar Sky 1674/CC-790 idealnie współgra zarówno ze słonecznym Honeybee CSP-950 (zdjęcie powyżej), jak i różem Teacup Rose 2170-50 w korytarzu poniżej
W obydwu przypadkach pastelowe odcienie stworzyły w efekcie zabawne przestrzenie przepełnione indywidualizmem. Na drzwiach powyżej widać przypięte fotografie z podróży, a panele przy schodach poniżej stały się galerią z grafikami i dziełami sztuki pochodzącymi z różnych wyjazdów. Te dwa przykłady to najlepszy dowód na to, że kolor nadaje charakter nawet niewielkim przestrzeniom.

A gdyby tak podgrzać atmosferę?

Połączenie dwóch ciepłych odcieni Honeybee CSP-950 z Teacup Rose 2170-50 uzupełnionych barwnymi dodatkami nadaje pokojowi dziecięcemu przyjemny ciepły charakter.
Nowe i stare, dzień i noc, światło i ciemność, ciepło i chłód, blisko – daleko, zewsząd otaczają nas kontrasty i przeciwstawne siły. Od tych najprostszych relacji po najbardziej złożone, prowokujące do myślenia – to właśnie te zestawienia kształtują nasze otoczenie.

GALERIA

RODO i Polityka Prywatności
Cookies
Regulamin sklepu
Terms & Conditions
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram