Color Trends 2022

Color Trends 2022

COLOR TRENDS 2022

Patrząc na to, jak z roku na rok zmienia się i ewoluuje kolor, Color Team Benjamin Moore & Co. skupił się na tych przestrzeniach domu, w których możemy wygospodarować czas dla siebie.

Od refleksji do „ucieczki”… 

Wspominając trendy kolorystyczne sezonu 2021, zachęcaliśmy do zresetowania i chwili refleksji w okresie, który z pewnością wpłynie na to, jak patrzymy w przyszłość. Co będzie w 2022 roku?
Potrzeba głębszej analizy tego, jak żyjemy i czym się otaczamy była punktem wyjścia do rozważań na temat trendów kolorów na nadchodzący rok. Potwierdziliśmy, że kolor nadal odgrywa ważną rolę w naszych domach, dodatkowo nieustannie się zmienia i ewoluuje, odzwierciedlając ogólny nastrój. 
W roku 2021 kuchnia stanowiła centralne pomieszczenie domu, w którym skupiało się życie domowników. 
Tym razem poszukując trendów na sezon 2022, skupiliśmy się na tych przestrzeniach, do których możemy „uciec” by znaleźć czas dla siebie. 

Codzienne obserwacje, hobby, osobiste rytuały i wpływy kulturowe.

Zazwyczaj proces wyboru trendów obejmował liczne podróże na targi, pokazy i wystawy w kraju i za granicą. Ponieważ w tym roku pojawiły się ograniczenia związane z pandemią, łowczynie trendów z Color Team stanęły przed wieloma wyzwaniami. Musiały zmienić metodologię i opracowywać nowe mechanizmy, które odmieniły sposób myślenia i ukazały nowe perspektywy. Wykazały się przy tym zwinnością i wyjątkowymi zdolnościami adaptacyjnymi do zmienionej rzeczywistości.
Tym razem cała praca zespołowa przybrała całkowicie odmienny charakter. A wszystko dzięki wirtualnym tablicom projektowym przepełnionymi obrazami i kolorami. Każda  odzwierciedlała indywidualne odczucia i wyniki badań członkiń zespołu.
Andrea Magno, Dyrektor działu „Color Marketing and Development” wspomina: „Zauważyłyśmy wzmożoną chęć do wyrażania siebie poprzez różne środki wyrazu, które pozwalają na swobodne, indywidualne myślenie i używanie koloru. Niezależnie od tego, czy wyrażamy siebie w domu, czy poprzez media społecznościowe, często powracał temat tego, co czyni każdego z nas wyjątkowym”. 
Zgodnie ze wspomnianym sposobem myślenia, przyjęto podejście kontemplacyjne, czerpiące z codziennych obserwacji, hobby, osobistych rytuałów i odniesień kulturowych.
Poprzez wirtualne pokazy i wystawy zostaliśmy wystawieni na nowe wpływy i światy w przestrzeni cyfrowej.
W efekcie główny temat, który ukształtował nasze myślenie zarówno o kolorze, jak i koncepcji, koncentrował się na indywidualności. Ponieważ kolor stanowi zasadniczy czynnik osobistej ekspresji, łowczynie zainspirowały się eksperymentowaniem z kolorami poprzez ich wzajemne zestawianie.

Z pozoru zwyczajna… Łodyga 

Ważnym ćwiczeniem twórczym, które przyczyniło się do stworzenia palety „Color Trends 2022”, było studium florystyczne. Wykorzystując indywidualność jako zasadniczą ideę, dostrzegliśmy wyjątkowość i indywidualne piękno kwiatów. Stało się to metaforą tego, jak możemy podejść do wyboru koloru do pokoju, kierując się naszymi indywidualnymi stylami i preferencjami.
Kiedy łowczynie trendów zestawiły wszystkie swoje barwne pomysły na wirtualnych tablicach projektowych, okazało się, że na każdej przewijał się zielony odcień. I w ten oto sposób zielenie stały się swoistym fundamenemt do stworzenia zestawień kolorystycznych. Zawarte w nich bardziej wyraziste kolory zestawiono zarówno z delikatnymi, jak i nasyconymi, odważnymi barwami. 
Nawiązując do badań florystycznych, to właśnie zielona łodyga stała się swego rodzaju pomostem między kolorami i poszczególnymi strefami w domu. 
Naturalnie trendy kolorów na nowy sezon były by niepełne gdyby nie wybór kolor roku. Tytuł ten przypadł „October Mist 1495” delikatnej szałwii, która tworzy neutralne tło dla kreatywnej ekspresji innych kolorów.

Trendy kolorów 2022 pokazują kim jesteśmy 

Opracowując paletę Color Trends 2022, łowczynie z Color Team inspirowały się indywidualnymi czynnikami. Takimi, które  kształtują to, kim jesteśmy i definiującymi nasze personalne podejście do kolorów.
Podczas wspólnej analizy kolorów, które zebrały, okazało się, że utworzone w ten sposób paleta jest niezwykle elastyczna, harmonijna i nieco liryczna. 
Kolekcję możemy określić jako: różnorodną, ale harmonijną, niezawodną, ale kapryśną, medytacyjną, ale eklektyczną, mocno osadzoną w rzeczywistości, ale i mistyczną, wygodną, ale jeszcze stylową. Wszystkie te dwoistości ilustrują nieskończoną liczbę kombinacji, które można stworzyć, pracując z 14 kolorami.
Gdy wybrana została paleta trendów 2022, analizie poddano możliwość łączenia kolorów celem uzyskania zróżnicowanych stylizacji. Jak wspomina Andrea: „Uderzyła nas mnogość kombinacji, które można było stworzyć z zaledwie 14 kolorów”. 
Wszystkie kolory mogą również przechodzić z jednego stylu do drugiego, udowadniając, że paleta znajduje zastosowanie w wielu rodzajach architektury i stylach dekorowania.

Trzy zasadnicze nurty… 

Stawiając na indywidualność w roku 2022, bardzo uważnie przyjrzeliśmy się nastrojom społecznym. Zróciłyśmy również uwagę na sposoby, w jaki ludzie wybierają i funkcjonują z kolorem obecnie. Zastanawiało na również jak wspomniane zależności mogą wyglądać w przyszłym roku. 
W wyniku analizy łowczynie trendów wydzieliły trzy zasadnicze nurty, które w dużym stopniu wpłynęły na ich ostateczne wybory trendów kolorystycznych 2022.
Po pierwsze, zaobserwowały skupienie na tym, co ma największe znaczenie dla człowieka jako jednostki, oraz chęć „powrotu do podstaw”. Przekładając to na kolor wybrały powrót do świeżych kolorów podstawowych z tradycyjnym „kołem barw”. 
Drugie zjawisko to dbanie o siebie (połączone z troską o zdrowie i bezpieczeństwo). Temat, który jest kluczowy od jakiegoś czasu, ale teraz przechodzi na nowy poziom. Poświęcenie więcej czasu na własne potrzeby i własny rozwój stało niesłychanie ważne i przenika do różnych aspektów naszego stylu życia.
Wreszcie należy wspomnieć o potrzebie ucieczki i pewnego „oderwania” od codzienności – czas na wykorzystanie naszej wyobraźni, a nawet chwilowego choćby powrotu do beztroskiego dzieciństwa.  
Każdy z przestawionych nurtów nawiązuje do indywidualności, którą każdy człowiek interpretuje na swój sposób, inaczej też stosuje ją w życiu. A to z kolei znajduje odzwierciedlenie w wyborach kolorystycznych.

Subtelność, „well-being”, artefakty…

Oto zestawienie odcieni, które są delikatne, jasne i optymistyczne. Pobudzają zmysły. Estetyka tego domu jest prosta i nowoczesna, z możliwością wprowadzenia pewnych akcentów kolorystycznych, nawet jeżeli celowo mamy uzyskać nieco dziwaczny efekt. 
Główna idea to wykazać kreatywność i nasze personalne upodobania kolorystyczne w zwiewny sposób.
Kolory: Hint of Violet 2114-60, October Mist 1495, Fernwood Green 2145-40
Zwróćmy uwagę skąd ten dom czerpie swoje wzorce kolorystyczne? Z zewnątrz… 
Zestawienia organicznych odcieni zapewniają dobre samopoczucie i współgrają z filozofią „well-being”. Dodatkowo przedstawione fotografie emanują ciepłem, a efekt ten potęgują naturalne materiały – drewno, tkaniny i kamionka. 
Kombinacje kolorów wnoszą poczucie komfortu i działają kojąco, łącząc cechy, które są bardzo pożądane w tym niepewnym czasie. 
Kolory: High Park 467, Collector’s Item AF-45, Pale Moon OC-108
Na przykładzie pokazanych powyżej wnętrz widać wyraźnie nowe podejście do kolorów podstawowych.
W przestrzeni pełnej artefaktów i pięknych kolekcji, czujemy mocną osobowość mieszkańców. Te wnętrza zdają się opowiadać historie...
Zastosowano mocne, nasycone kolory, intrygujące same w sobie, które zostały dodatkowo połączone w bardzo ekspresyjny sposób. Dom to miejsce, w którym możemy pokazać, kim jesteśmy, a najciekawsze są prawdziwym odzwierciedleniem stylu życia i gustów jego mieszkańców.
Kolory: Wild Flower 2090-40, Quiet Moments 1563; Pale Moon OC-108, Mysterious AF-565; Collector’s Item AF-45
Trendy kolorystyczne odzwierciedlają kierunki i nastroje panujące w dzisiejszym społeczeństwie, a naszym celem jest celebrowanie koloru i jego siły. Wyrażajmy indywidualne upodobania, które z roku na rok ulegają pewnym zmianom. Jaka jest Twoja ulubiona paleta kolorów i jaki osobisty „kod kolorystyczny”, które odróżniają Cię od innych?

W 2022 zapraszamy do zabawy kolorem i dzielenia się swoimi pomysłami. Stwórzmy przestrzeń dla kolorów! 

GALERIA

RODO i Polityka Prywatności
Cookies
Regulamin sklepu
Terms & Conditions
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram